Kalendář

<< únor 2016 >>
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29            

Tiskárna MKS

Kurz společenské výchovy a tance jaro 2016

POZOR!!!  ZMĚNA TERMÍNU ZAHÁJENÍ!!!

Prodej vstupenek

Městské informační centrum nabízí k prodeji vstupenky na vybrané akce prostřednictvím sítě Ticketstream. Aktuální nabídku najdete na odkazu: http://www.ticketstream.cz

Novinky e-mailem

Máte-li zájem o zasílání bulletinu, vyplňte Vaši e-mailovou adresu a v dalším kroku si nastavte o co máte zájem. Později se můžete kdykoliv odhlásit.

*E-mail:

Odkazy

Město Domažlice [›]
Chodské slavnosti [›]
Svazek obcí Domažlicko [›]
Centrum Bavaria - Bohemia
Turisturaj

Pohled na Domažlice
Pohled z Čerchova [›]


» Vítejte v Domažlicích » Vítejte hu nás

Vítejte v Domažlicích

VÍTÁME VÁS HU NÁS!

DOMAŽLICE  

Město Domažlice leží v česko-německém příhraničí na úpatí Českého lesa s nejvyšší horou Čerchov (1042 m n. m.), městem protéká říčka Zubřina. Už od pradávna tudy vedla významná obchodní stezka z Čech do Bavorska. Kolem roku 1265 založil král Přemysl Otakar II. v blízkosti staré celní osady hrazené královské město, přístupné třemi branami a brankou. Zbytky městského opevnění, Dolní bránu a Bezděkovskou branku můžeme obdivovat i dnes.

Dominantou města je „šikmá“ věž ojedinělého válcového tvaru, která je vychýlená ze své osy o téměř 59 cm. Sloužila jako městská hláska původně stojící samostatně, časem splynula s děkanským kostelem Narození Panny Marie, ve kterém najdeme největší skleněný basreliéf v Čechách, dílo akademické sochařky Vladimíry Tesařové. Kostel byl výrazně přestavěn v období baroka, gotická se dochovala kaple sv. Barbory a části zdiva. Věž láká návštěvníky ke zdolání 194 schodů, odměnou je překrásný výhled na centrum města i pásma Českého lesa a Šumavy.

Domažlické náměstí tvořené měšťanskými domy s podloubím a postranními ulicemi s řadou malebných zákoutí byly vyhlášeny městskou památkovou rezervací. Více o historii města, ale i celého okolí se návštěvník dozví v Muzeu Chodska - Chodském hradu, kde je stálá expozice i pravidelné výstavy. Přístupná je také hradní věž. Původně gotický hrad byl založen zároveň s městem. Sídlil zde soud domažlických Chodů a královský purkrabí. Během svých cest zde přespali např. Jan Lucemburský, Karel IV. Po požáru v roce 1592 se na dlouhou dobu stal ruinou. V 18. století byl přestavěn na solnici, od r. 1931 zde sídlí muzeum.

Domažlice jsou přirozeným centrem Chodska, jedné z posledních národopisných oblastí v České republice. Kroj, dudáckou muziku, nářečí, koláče i temperament zdejších obyvatel si můžete asi nejlépe vychutnat o Chodských slavnostech – Vavřinecké pouti, která se koná po svátku sv. Vavřince (10. srpna). Bohatý kulturní program nabízí Domažlice po celý rok. Okolí Domažlic nabízí celou řadu turisticky zajímavých míst pro pěší i cyklisty. Pote k nám hyjtu!

Domažlice (430 m n. m.), GPS: 49.4403331N, 12.9306358E

Detail [›]Vítejte v Domažlicích...
Vítejte v Domažlicích...
Detail [›]Domažlické náměstí s podloubím
Domažlické náměstí s podloubím
Detail [›]Dolní brána
Dolní brána
Detail [›]Domažlická "šikmá" věž
Domažlická "šikmá" věž
Detail [›]Měšťanské domy
Měšťanské domy
 
Detail [›]Kašna na náměstí
Kašna na náměstí
 
Detail [›]Kostel Narození Panny Marie
Kostel Narození Panny Marie
 
Detail [›]Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Kostel Nanebevzetí Panny Marie
 
Detail [›]Znak města na Dolní bráně
Znak města na Dolní bráně
Detail [›]Chodský koláč
Chodský koláč
Detail [›]Chodský kroj
Chodský kroj
Detail [›]Pote k nám hyjtu...
Pote k nám hyjtu...

 

 

CHODSKO

Domažlice jsou přirozeným centrem Chodska, které patří  mezi nejatraktivnější oblasti v České republice, které si dodnes udržuje svoje pradávné tradice, nářečí a kroje. Ještě dnes, zejména v neděli po mši svaté můžeme potkat ženy v krojích, které ho používají jako každodenní oděv.

Chodové, obyvatelé 11 historických chodských vsí (Postřekov, Klenčí, Chodov, Újezd, Draženov, Stráž, Tlumačov, Mrákov, Klíčov, Chodská Lhota a Pocinovice), strážili zemskou hranici. Za svoji službu dostávali různá privilegia od českých králů, např. v roce 1325 od Jana Lucemburského. Svérázná, tvrdohlavá povaha Chodů jim však způsobila mnoho potíží… Asi všichni znají Jana Sladkého Kozinu – vůdce chodského povstání proti Lomikarovi a pověst o jeho výzvě adresované Lomikarovi: „Lomikare, Lomikare. Do roka ha do dne zvu tě Lomikare na Boží súd!“

Chodsko si můžeme rozdělit na dvě části, které se od sebe liší zejména krojem a koláči (dnes už nepatrně). Horní Chodsko – kraj blíže k pohraničnímu hřebeni – je spíše chudší oblastí, lidé se zde dříve věnovali spíše řemeslům (paličkování-krýplování, výrobě keramiky), kroj není tak zdobný jako dolnochodský a koláče jsou „štráfaté“.
 
K Chodsku patří také chodská keramika, v regionu je několik keramiků, kteří toto řemeslo uchovali do dneška, například v Bořicích, Klenčí nebo v Kolovči. Tradiční je i kanafas z tkalcovny v Postřekově.

A co by bylo Chodsko bez dudácké muziky! Na všech větších slavnostech se můžeme zaposlouchat nejen do bulačiny - chodského nářečí, ale i do zvuku dud.

Přijměte pozvání a přijďte pobejt do krajiny pod Čerchovem! Chodsko musíte vidět, zažít, projít a ochutnat…

 

INTERAKTIVNÍ MAPA S TURISTICKÝMI CÍLI DOMAŽLIC A OKOLÍ:

www.domazlice.eu

Po otevření mapy, prosím zadejte vpravo nahoře kolonku Turistické cíle, děkujeme.

 

TURISTICKÁ HRA - DOMAŽLICKO S MOBILEM V KAPSE...

 

Detail [›]
-

TURISTICKÁ HRA SKONČILA 31.10.2015.
Trochu statistiky:
89 atraktivit
Celkem načteno: 2150 QR kódů!

Mezi 10 nejvíce navštěvovanými místy bylo: naše infocentrum, Sochařská stezka na Baldov a kostel Narození Panny Marie v Domažlicích. Děkujeme...

Už teď se můžete těšit na "Domažlicko s mobilem v kapse 2016"!

www.svazekdomazlicko.cz [›]

 

V Domažlicích můžete také navštívit:

 Modelová železniční show

Máchova 134, Domažlice, tel.: 723 246 882, email: stokr7@seznam.cz, www.simitrain.cz [›]

ŘÍJEN - ČERVEN: OTEVŘENO JE PRAVIDELNĚ VŽDY KAŽDOU SOBOTU A NEDĚLI OD 11.00 - 17.00 hod. Navštívit nás však můžete téměř prakticky každý den i od pondělí do pátku,  zde  je však nutné zamluvit si rezervaci předem a to na tel. 723 246 882.

U nás jezdí vlaky uvnitř i venku na zahradě !  A ANI VENKU NÁM NEVADÍ NEPŘÍZNIVÉ POČASÍ ! Veškeré venkovní prostory, včetně mašinky Lízy a její celé trati na cestě kolem světa, (kterou si sami projedete) jsou zastřešeny.

Našim hlavním cílem je pobavit všechny naše návštěvníky, od 1.1 roku až po 99 let včetně ženského i mužského pohlaví. Jezdí k nám zájezdy od školek až po důchodce, rodin s dětmi a....... A všichni si u nás bez rozdílu věku  přijdou na své ! 

A NOVINKY NA SEZONU 2015 JIŽ V PROVOZU! Uvnitř již jezdí vlaky ve třech patrech! Nově uvidíte ruskou historickou dobovou železnici, včetně všech postaviček z pohádky Mrazík a chaloupky na kuří noze, která se otočí a ze které vyleze i ježibaba! To vše ve velkém měřítku ! Naše show je flexibilní, zábavná a pro všechny, žádnou nudu u nás nehledejte!  A dále dejte pozor uvnitř na trase Londýn - Glasgow! Budete mimo jiné svědky velké vlakové loupeže. (parodie na skutečnou událost) Naše nové kolejiště je takový velký betlém: hýbou se zde nejen vlaky, auta, lidské bytosti, zvířata ale i stromy! Vše je navíc doprovázeno výkladem. To vše nově na ploše 100 m čtverečních.

A na zahradě Vás sveze mašinka Líza.

Naše adresa: Máchova 134, Domažlice - cca 10 minut pěšky, autem 1 minutu, od náměstí se šikmou věží směr stadion sokoliště - sportovní hala - na křižovatce u komerční banky směrem nahoru, (kousek od kauflandu) potom 2 odbočka vlevo, na rohu hlavní silnice velká upoutávka,  a po 100 metrech uvidíte velké světelné návěstidlo se signalizujícím modrým světlem.

Parkovat lze zdarma všude v blízkém okolí. Autobusy mohou zajet přímo k nám (mohou Vás zde vysadit).
Cyklisté mají možnost  parkovat svá kola na uzavřené zahradě. Veškeré prostory včetně zahrady jsou pod dohledem kamer.

 

Arboretum

Erbenova 184, Domažlice - areál Vyšší odborné školy, Obchodní akademie
a Střední zdravotnické školy v Domažlicích,
http://arboretum.oadomazlice.cz/ [›]

 

Detail [›]
-

 

Parky a zeleň v Domažlicích

Hanův park

Příhodův a Steidlův park

Zahrada pod Chodským hradem

U Jezera

Škarman

cyklostezka č. 3 při říčce Zubřině

 

Pro děti:

Dětské hřiště v Hanově parku - ulice U Nemocnice

Dětské hřiště "Pod Okresem" - ulice Paroubkova

Dětské hřiště na "Šumavě" - ulice Haltravská

Dětské hřiště u bazénu - Palackého ulice

 

Elektronická databáze byla aktualizována 1.2.2016