MENU

Kalendář

<< březen 2024 >>
PO ÚT ST ČT SO NE
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Novinky e-mailem

Máte-li zájem o zasílání bulletinu, vyplňte Vaši e-mailovou adresu a v dalším kroku si nastavte o co máte zájem. Později se můžete kdykoliv odhlásit.

*E-mail:

Odkazy

Město Domažlice [»]
Chodské slavnosti [»]
Pohled na Domažlice
Pohled z Čerchova [»]
Svazek obcí Domažlicko [»]
Turisturaj - Plzeňský kraj [»]
Bayerischer Wald ganz oben [»]
Centrum Bavaria - Bohemia
Kudy z nudy
Český systém kvality služeb [»]


» Historie » Třináct zastavení » Chodský hrad

Chodský hrad

Nejtvrdším a nejvysunutějším místem domažlické městské pevnosti byl hned v počátcích královského města dokonale opevněný královský "Chodský hrad". Ačkoli byl včleněn do města , měl svou vlastní fortifikaci po francouzském a západoněmeckém vzoru a byl zřejmě ohrazen i vůči městu. V této podobě, se dvěma nárožními věžemi, ho postihl a dokonale zničil až zhoubný požár města dne 8. srpna 1592.

Byla v něm , dle starých zpráv, veliká sněmovní místnost, kde se konaly dokonce některé zemské sněmy a důležitá jednání mezi královskými Čechami a bavorským kurfiřstvím. Na hradě nalezl v roce 1316 bezpečné útočiště sám český král Jan Lucemburský. V tomto královském hradu také sídlila hlavní správa chodovského úřadu a zasedal tu rovněž chodský soud.

Po zmiňovaném krutém požáru zůstal hrad 130 let v troskách a jen s potížemi bylo možno používat dvě světnice. Z obou věží zůstala v hrubém zdivu zachována ta jihozápadní, která byla v XVIII. stol. při opravě pojata do novostavby "Chodského zámku".

Nynější střízlivá budova vznikla mezi léty 1722 - 1728 na starodávných hradních troskách. Mohutné klenby, úzký dvůr s otevřeným ambitem a krytá průchozí uzavřená pavlač nad ním, vše odpovídá dnes strohému vkusu už přežilého baroka. Nadmíru významným přínosem pro charakteristické zdůraznění neopakovatelného pohledu na královské město bylo na jaře roku 1728 vybudování třídílného "loubení" starodávné kulaté hradní věže (letopočet je dodnes čitelný na praporku korouhve). Toto své mistrovské dílo vytvořil mladičký tesařský tovaryš Ignác Igelhauten z nedalekého Brodu nad lesy (Furth im Wald). Hradní budovy sloužily po znovu vybudování k nejrůznějším účelům: byla solnice, cejchovní úřad, okresní hejtmanství, školní detašované třídy, v posledním století rovněž městská knihovna, městský archiv a muzeum.

Na úzkém a těsném hradním nádvoří byla po celý čas okupace před nacisty ukryta překrásná Šalounova bronzová socha spisovatele Jindřicha Šimona Baara, přivezená ještě včas z Výhledů u Klenčí p. Č. Na nádvoří rovněž dokončovali svá díla domažličtí sochaři, z nichž připomeňme Vladimíra Bretschneidera, Václava Amorta a častého návštěvníka Chodska Mistra Jaroslava Klempíře z Prahy. V ambitu vroubícím nádvoří i kolem něho bylo soustředěno velmi zajímavé a cenné lapidárium. Najdeme zde raně i pozdně gotické portály přestavěných měšťanských domů i staré radnice, zemské kameny se znaky, dokonce některé zajímavé památky hasičství a hutní i sklářské výroby v domažlickém okolí. Vše je zatím ve zcela neuspořádané improvizované podobě.

V posledních letech je rozsáhlá budova Muzea Chodska zevrubně opravována a modernizována nejen pro výstavní sbírky, ale také na odpovídající depozitáře, přednáškovou i dokumentační činnost, k níž patří rovněž náležité a vybavené studijní prostory. Domažlické muzeum je jedno z nejstarších v Čechách. První podněty k jeho založení podal už na počátku 80. let XIX. století profesor místního gymnázia Bohumil Strér (1850 - 1918).

Na závěr našeho povídání o Chodském hradu připomeňme, že jeho stará budova byla svědkem přečetných dlouholetých střetů mezi správou královského města, Chody, jejich zástavními pány Švamberky a v první polovině XVII. století se o hrad ucházel Wolf Wilhelm Lamingen z Albenreuthu, otec pověstného "Lomikara". Posléze vyměnilo město hradní trosky - ve kterých Lamingen dokonce nějaký čas bydlel - za rybnaté a výnosné "Pařezovské rybníky", na dnešním Babyloně.

Teprve podrobný archeologicko- stavební průzkum Chodského hradu může potvrdit a upřesnit dosavadní poznatky o této jistě velmi významné stavbě, která má zřejmé podobnosti zejména s hradem (zámkem) tachovským, ale i dalšími pevnostními stavbami na sklonku XIII. století. Hradní budova těsně přiléhá k hlavní městské hradební zdi.