MENU

Kalendář

<< duben 2024 >>
PO ÚT ST ČT SO NE
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Novinky e-mailem

Máte-li zájem o zasílání bulletinu, vyplňte Vaši e-mailovou adresu a v dalším kroku si nastavte o co máte zájem. Později se můžete kdykoliv odhlásit.

*E-mail:

Odkazy

Město Domažlice [»]
Chodské slavnosti [»]
Pohled na Domažlice
Pohled z Čerchova [»]
Svazek obcí Domažlicko [»]
Turisturaj - Plzeňský kraj [»]
Bayerischer Wald ganz oben [»]
Centrum Bavaria - Bohemia
Kudy z nudy
Český systém kvality služeb [»]


» Historie » Třináct zastavení » Na bývalém špitálském ..

Na bývalém špitálském náměstíčku

Jen několik desítek kroků od středu trhové osady Drastova, se dávná obchodní cesta k zemskému přechodu rozšiřovala už na pevném písčitém terénu pod pozdějším městským ostrohem do širokého a oválného prostranství. Vznikající královské město využilo tohoto přirozeného náměstíčka jako střediska zároveň s ním vznikajícího Dolejšího předměstí, kde jako tomu bylo vždy při zakládání měst - vznikl špitál - útočiště zchudlých a nemocných měšťanů - s kostelíkem.

Na okraji dnešního parčíku jsou ještě patrné základy původní raně gotického špitálského kostelíka sv. Antonína Paduánského, jehož starodávná uzoučká okénka si můžeme prohlédnout na domě Konrádyho hudebního obchodu, spolu se dvěma kamennými koulemi z dob husitských válek (první zmínka o kostelíku je z roku 1331). V letech 1697 - 99 byl starodávný kostelík zcela přestavěn podle plánu italského stavitelé Carlo Zanettiho působícího tehdy u klatovských Jesuitů. Byl rozbořen v létě 1911.

Přibližně na místě původního špitálského stavení vybudovalo město roku 1908 na tehdejší čas moderní budovu měšťanského chudobince v bohatě rozvitém secesním slohu. V nejvyšším poschodí tohoto domu žil a působil skoro půl století umělec Mistr Jindřich Jindřich (1876 - 1967) a dodnes ho tu připomíná jím nashromážděné národopisné "Muzeum Mistra J. Jindřicha" s obrovským literárním archivem a obrazárnou. V Mistrově pohostinném bytě se často setkávali v milém, přátelském prostředí naši vynikající lidé, ale putují sem po léta rovněž výpravy návštěvníků z celé naší vlasti i z ciziny.

V čele tohoto malebného náměstíčka, v jehož parčíku se dochovala poslední domažlická kamenná kašna, byl roku 1924 odhalen pískovcový "Pomník svobody", mistrovské dílo předního českého umělce - ak. sochaře Otakara Švece. Pomník je zároveň památníkem známé Rumburské vzpoury (v květnu 1918), jejíž účastníci byli z okolního Chodska. Za druhé světové války byl pomník dobře ukryt a po opravě samotným tvůrcem byl znovu slavnostně odhalen roku 1946. V zeleni před muzeem je Kunešův pomníček skladatele J. Jindřicha.