MENU

Kalendář

<< březen 2024 >>
PO ÚT ST ČT SO NE
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Novinky e-mailem

Máte-li zájem o zasílání bulletinu, vyplňte Vaši e-mailovou adresu a v dalším kroku si nastavte o co máte zájem. Později se můžete kdykoliv odhlásit.

*E-mail:

Odkazy

Město Domažlice [»]
Chodské slavnosti [»]
Pohled na Domažlice
Pohled z Čerchova [»]
Svazek obcí Domažlicko [»]
Turisturaj - Plzeňský kraj [»]
Bayerischer Wald ganz oben [»]
Centrum Bavaria - Bohemia
Kudy z nudy
Český systém kvality služeb [»]


» Historie » Třináct zastavení » Povídání o zvonech

Povídání o zvonech

Sláva řemeslně i umělecky dokonale provedených zvonů, to byla odedávna neoddělitelná součást městských práv a výsad. Proto můžeme předpokládat, že domažlické zvony hned od založení města zněly okolním krajem. Po nesčetných požárech, jejichž všechna data ani neznáme, se pochopitelně žádný z těch prvních zvonů nezachoval.

Nejstarším, do současnosti zachovaným zvonem, je ADVENTNÍK (Advent). Pochází z počátku XV. století a do roku 1747, kdy město postihl jeden z nejstrašnějších požárů, visíval na ráhně zvonice dolejší brány a vyzvánělo se jím při výprodeji mláta z pivovaru. Proto míval i přízvisko Mlatný zvonek. V opise má dodnes i čitelný nápis třikrát se opakující "Hilf Gott mir" (pomáhej mi Bůh). Před několika lety byl málem ukraden a odvezen k našim západním sousedům.

Ve zvonici věže dnes visí zvony

ZIKMUND (výška 1,24 m , průměr 1,43 m). Po požáru, dne 7.5. 1822, ho ulil plzeňský zvonař Petr Paul Perner. Na uchu je vyobrazen svatý Zikmund, po domažlicku "Vousáč". Má čitelný nápis, shrnující smutný osud čtyř starších zvonů při požáru. Čteme tu jména tehdejších představitelů města, farnosti i kláštera. Byl ulit péčí tehdejšího děkana Jiljího Veselého.

Další zvon POLEDNÍK, zvaný rovněž "Pavel" (výška 0,69 m, průměr 0,82), pochází z kostela U svatých a byl ulit podle zápisů v Norimberku v roce 1650. Má zřetelný nápis, jmenující tehdejšího děkana P. Wojtěcha Malachowského z Kornberka, městského sudího - Matouše Pavlovce z Lumenštejna, primasa Jana Jiřího Berana a v písmenech W. S. K. se zřejmě skrývá jméno rychtáře Václava S. Koránka.

HODINKA, jinak "Maria" (výška 0,55 m, průměr 0,65 m), nemá nápis, kromě jména zvonaře - opět Petra Paula Pernera z Plzně, letopočtu ulití (1824) a medailonů světic.

Také na klášterské věži visí dva velmi dobré a libozvučné zvony a sice MARIA a MONIKA. Byly ulity roku 1948 v Českých Budějovicích v dílně rodu Pernerů a posvěceny 6. ledna 1949.

Všechny starší domažlické zvony - z kostela U svatých, kaple sv. Jana Nepomuckého na Týnském předměstí, hlavního i klášterního kostela, dokonce také z věžičky kostela sv. Vavřince na Veselé hoře byly zabaveny za první a druhé sv. války.