» Kultura » Koncerty KPH » Koncertní sezona KPH 2012 » Program sezona 2012
Program sezona 2012
LEDEN 2012
Koncert, na němž se představí mladí umělci z Domažlic a blízkého okolí, kteří se rozhodli věnovat hudbě profesionálně a po absolvování ZUŠ Domažlice si ji zvolili jako studijní obor na konzervatořích.
I. abonentní koncert
únor
ARTE MISS TRIO
Adéla Štajnochrová - housle
Alžběta Vlčková - violoncello
Jana Holmanová - klavír
vítěz „Premio Carlo E. Soliva 2004" v Itálii
Klavírní trio ArteMiss se právem řadí k nejrenomovanějším českým komorním souborům.

S velkým úspěchem koncertuje jak v Čechách, tak v zahraničí, je často zváno na festivaly, např. na Festival komorní hudby Hluboká, Festival Mladá Praha, Festival Bohuslava Martinů, Janáčkův Máj, do zahraniční mimo jiné na Deutsch-tschechische Kulturtage v Drážďanech, Zeitwende (St. Gallen, Švýcarsko), Wall concerten (Nijmegen) a další festivaly v Německu, Slovinsku, Bulharsku a jiných zemích.
Svou koncertní činnost rozšiřuje také o spolupráci s komorními orchestry (Talichův komorní orchestr, Janáčkův komorní orchestr, Karlovarský symfonický orchestr, Komorní orchestr Berg aj.).
II. abonentní koncert
březen
-

Jiří Pazour - klavír
Večer klavírní improvizace věnovaný Jindřichu Jindřichovi
Jiří Pazour (*17. 1. 1971 v Žatci) absolvoval v roce 1991 konzervatoř v Praze, obory skladba (Vadim Petrov) a klavír (Vladimír Topinka), poté ve studiu skladby pokračoval na Akademii múzických umění u prof. Václava Riedbaucha.
Je hudebníkem velice činorodým a všestranným, jeho aktivity směřují do tří oblastí: kompoziční, koncertní a pedagogické.

„Večery klavírní improvizace Jiřího Pazoura" si získávají svojí dynamikou, spontánností a rozmanitostí velkou popularitu jak doma, tak i v zahraničí - vedle domácího publika se opakovaně představil v Německu, Polsku, Francii, Anglii i na Slovensku.
Jako pedagog působí od roku 1995 na Pražské konzervatoři, kde vyučuje hudebně teoretické předměty a klavírní improvizaci.
Kompoziční činnost Jiřího Pazoura zasahuje do oblasti komorní i orchestrální, věnuje se rovněž komponování hudby scénické a užitkové.
III. abonentní koncert
duben
ČESKÉ SAXOFONOVÉ KVARTETO
České saxofonové kvarteto tvoří hráči, kteří ovládají hru na všechny typy nejvíce

Jejich společnou motivací je nejenom dlouhodobý zájem o tento hudební nástroj, ale i o hru v komorním ansámblu podložený dlouholetými zkušenostmi s klasickou i jazzovou hudbou.
Za svou několikaletou existenci kvarteto odehrálo stovky koncertů a představení po celé České republice, vystupovalo, mimo jiné, ve Smetanově síni Obecního domu, Dvořákově síni Rudolfina, Zrcadlové kapli Klementina a dalších proslulých koncertních sálech.
České saxofonové kvarteto se prezentuje několika typy programů, ve kterých v plné šíři uplatňuje žánrovou rozmanitost svého repertoáru.
V obsazení soprán, alt, tenor a baryton saxofon tak představuje tento nástroj v hudbě klasické, jazzové, ale netradičně i ve spojení se stepem nebo zpěvem.
Soubor založil v roce 2003 Roman Fojtíček, který prezentuje saxofon rovněž ve spojení s klavírem nebo varhanami a hostuje v řadě předních českých symfonických orchestrů.

Radim Kvasnica, nejmladší člen, je sice absolventem ČVUT, ale hře na saxofon se intenzívně věnuje od roku 1995 a má za sebou již bohatou praxi z mnoha pražských hudebních formací.
Otakar Martinovský dlouhodobě spolupracuje s řadou pražských jazzových a tanečních orchestrů, jako je např. Dixieland Messengers, Traditional Jazz Studio nebo Orchestr Václava Hybše.
Zdenko Kašpar vedle koncertní činnosti vychoval ve své dlouholeté pedagogické praxi řadu saxofonistů.
IV. abonentní koncert
květen
MARTINA BAČOVÁ - HOUSLE
ALEXANDR STARÝ - KLAVÍRNÍ DOPROVOD
Martina Bačová patří k nejvýraznějším představitelům nastupující umělecké generace. Je laureátkou několika mezinárodních soutěží a absolventkou mistrovských kurzů. V dubnu 2011 dokončila svá studia Meisterklasse na Hochschule für Musik C.M.von Webera, kde také získala Sächsisches Landesstipendium.
Účastnila se mistrovských kurzů řady vynikajících pedagogických osobností (na

Koncertovala rovněž v Izraeli, Španělsku, Maďarsku, Holandsku, Německu, Polsku, Koreji, USA, ve Francii, na Slovensku. V červnu 2011 byla jediným zahraničním interpretem zahajovacího koncertu jubilejního 50. ročníku Izraelského festivalu, kde vystoupila za doprovodu Jeruzalem Philharmony Orchestra.
Spolupracovala také se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK, Pražskou komorní filharmonií a s komorními orchestry Camerata Janáček, Czech Virtuosi, St. Gellert Academy a dalšími. Natáčí pro Český rozhlas a Českou televizi.
Jejím debutem je CD Elegantní provokace (Mácha, Janáček, Enescu, Bartok). V září roku 2009 získala nahrávka Martiny Bačové ve Velké Británii prestižní ocenění International Record Review - Outstanding Recording časopisu International Record Review, kde se dostala i na titulní stranu, a velice pozitivně tuto nahrávku recenzoval i časopis Gramophone.
V. abonentní koncert
září
PLZEŇSKÁ FILHARMONIE
Plzeňská filharmonie je hudebním tělesem s dlouhou tradicí a vynikajícím v

Její profesionální tvář modelovala v průběhu let řada uměleckých osobností, připomeňme alespoň některá jména: V. Talich, A. Chačaturjan, G. Vágner, M. Turnovský, B. Liška, J. Bělohlávek, L. Pešek, J. Stárek, A. Katz, O. Dohnányi, Ch. Mackerras, V. Šutej, S. Baudo, L. Kogan, G. Kremer, D. Oistrach, M. Rostropovič.
Plzeňská filharmonie podniká četná koncertní turné jak po Evropě (Německo, Rakousko, Holandsko, Španělsko, Itálie, Francie), tak v zámoří, zejména po Severní Americe. Představila se na prestižních koncertních pódiích, jako je mnichovský Herkulessaal nebo Gasteig, velký sál Berlínské filharmonie, Tonhalle Zürich, Brucknerhaus Linz, Auditorium Zaragoza či Dvořákova síň Rudolfina v Praze.
Spolupracovala s hvězdami operního nebe, jakými jsou například mexický pěvec Ramon Vargas, Montserrat Caballé, Chris Pedro Trakas, Robert Swensen a další.
Kromě své činnosti v Plzni a plzeňském regionu se orchestr velkou měrou věnuje nahrávání pro Český rozhlas i pro zahraniční partnery, přičemž repertoár stovek nahrávek zasahuje od baroka až po současnost.
Poslední CD plzeňských filharmoniků, světová premiéra opery B. Martinů Den dobročinnosti, získalo řadu ocenění, mimo jiné se stalo Deskou týdne na rozhlasové stanici BBC a bylo vyhlášeno Nahrávkou měsíce ve Velké Británii.
Plzeňskou filharmonii v současné době vede japonský šéfdirigent Koji Kawamoto, laureát Mezinárodní soutěže Pražské jaro 2007, hlavním hostujícím dirigentem bude i v sezoně 2011/2012 Tomáš Brauner, laureát Mezinárodní dirigentské soutěže Dimitrise Mitropoulose 2010 v Athénách.
VI. abonentní koncert
říjen
TOMÁŠ ČERNÝ - TENOR
LENKA NAVRÁTILOVÁ - KLAVÍRNÍ DOPROVOD
Tomáš Černý patří mezi přední české tenoristy a v současné době působí jako stálý host

V prosinci 2009 vystoupil na prestižním koncertu v Komische Oper v Berlíně s programem P. I. Čajkovského a šéfdirigentem Carlem St. Clairem.
V zahraničí je Tomáš Černý považován za specialistu na český, zejména Dvořákův koncertní repertoár.

Role Laca z Janáčkovy Její pastorkyně mu vynesla nominaci na cenu Thálie 2005, za Jeníka z Prodané nevěsty byl nominován na cenu Thálie 2008 a za dona Josého z Bizetovy Carmen na cenu Thálie 2010.
Na mistrovských kurzech v roce 2006 navázal spolupráci s prof. Margreet Honig z Amsterdamu. Dále zdokonaluje pěveckou techniku se sopranistkou Christinou Vasilevou.
Zpěv studoval od roku 1997 u prof. Jiřího Kotouče a od roku 2002 u prof. Svatavy Šubrtové.
Na operních scénách ztvárnil řadu klíčových tenorových rolí české i světové operní tvorby, jako je Rodolfo (Puccini - La boheme), Cavaradossi (Puccini - Tosca), Pinkerton (Puccini - Madame Butterfly), don José (Bizet - Carmen), Loris Ipanoff (Giordano - Fedora), Alfredo (Verdi - La traviata), Princ (Dvořák - Rusalka), Jeník (Smetana - Prodaná nevěsta), Laca (Janáček - Její pastorkyňa) atd.
VII. abonentní koncert
listopad
KORNGOLD QUARTET
Kristina Czajkowská - housle
Václav Zajíc - housle
Klára Hegnerová - viola
David Hrubý - violoncello
Korngold Quartet (dříve Quartetto di Gioia) patří mezi přední česká kvarteta

Své kořeny má toto hudební uskupení na brněnské konzervatoři, kde mladí umělci společně začínali pod vedením violoncellisty Janáčkova kvarteta Břetislava Vybírala. V již současném složení kvarteto pokračovalo ve třídě prof. Adolfa Sýkory (Janáčkovo kvarteto) na brněnské JAMU a dále pak v rámci programu Erasmus členové souboru absolvovali studium na Universität für Musik und Darstellende Kunst ve Vídni.
Důležitými pro další umělecký růst kvarteta byly i mezinárodní mistrovské kurzy, kdy měli mladí hudebníci příležitost spolupracovat s významnými osobnostmi komorní hudby.

Mladí umělci mají na svém kontě i řadu dalších ocenění - mezi nimi např. zvláštní cenu Josefa Koďouska ze soutěže pořádané v rámci ACT Musical Festival London 2006, 2. cenu z mezinárodní soutěže Premio Citta'di Padova 2009, Promotion award z Internationale Sommerakademie 2010, vystoupili na řadě festivalů u nás i v zahraničí a na pozvání EMCY (European Union of Music Competitions for Youth) soubor podnikl turné „Stars of tomorrow" po Německu a Rakousku.

Kvarteto se snaží budovat všestranný repertoár, který zahrnuje stěžejní díla kvartetní literatury všech stylových období. Významnou měrou je zastoupena česká tvorba, soubor se věnuje i interpretaci děl soudobých autorů, přičemž v rámci spolupráce s mladými sólisty svůj repertoár rozšiřuje i o komorní skladby pro větší obsazení.
Interpretační umění kvarteta je zachyceno i na nahrávkách pro Český a Bavorský rozhlas.
VIII. abonentní koncert
prosinec
BONI PUERI
Český chlapecký sbor BONI PUERI byl založen v roce 1982 a postupně se zařadil mezi

Dvousetpadesátičlenný sbor dosud absolvoval více než 2500 samostatných koncertů po celé Evropě, Americe a Asii, vydal třináct vlastních nahrávek a na dalších dvaceti se podílel (Supraphon, EMI, BMG, ArcoDiva ad.).
Boni pueri účinkovali po boku význačných umělců (José Carreras, Bobby McFerrin), stabilně natáčí pro televizi i rozhlas a spolupracují s význačnými soubory a orchestry po celém světě.
Sbor absolvuje pravidelná profesionální koncertní turné po USA, Kanadě, Japonsku, Jižní Koreji, Velké Británii, Nizozemí, Dánsku, Francii, Itálii, Německu.

V červenci 2004 se stali historicky prvním evropským hostitelem světového festivalu chlapeckých a mužských sborů "World Festival of Singing for Men and Boys", jeho druhý ročník hostili i v roce 2008.
Chlapecký pěvecký sbor spolupracuje s Českou filharmonií, v roce 2006 otevíral sborový

Mezi další významné hudební projekty posledních let patří např. dvojsborové nastudování Matoušových pašijí a provedení Vánočního oratoria J. S. Bacha, Mesiáše G. F. Händela, Requiem W. A. Mozarta a G. Faurého, scénické provedení terezínské dětské opery Hanse Krásy Brundibár nebo premiérové nahrávky děl českých barokních autorů - J. C. F. Fischera, P. J. Vejvanovského a J. D. Zelenky.
Český chlapecký sbor Boni pueri je kulturním velvyslancem sborové federace při Evropské unii "European Federation of Choirs of the Union" a od září 2006 je jako jediné sborové těleso v České republice soukromou uměleckou školou pod patronací Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR.