MENU

Kalendář

<< březen 2023 >>
PO ÚT ST ČT SO NE
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Novinky e-mailem

Máte-li zájem o zasílání bulletinu, vyplňte Vaši e-mailovou adresu a v dalším kroku si nastavte o co máte zájem. Později se můžete kdykoliv odhlásit.

*E-mail:

Odkazy

Město Domažlice [»]
Chodské slavnosti [»]
Pohled na Domažlice
Pohled z Čerchova [»]
Svazek obcí Domažlicko [»]
Turisturaj - Plzeňský kraj [»]
Bayerischer Wald ganz oben [»]
Centrum Bavaria - Bohemia
Kudy z nudy
Český systém kvality služeb [»]


» Kultura » Divadlo – předplatné » Divadelní sezona 2015 » Program sezona 2015

Program sezona 2015

 

 

LEDEN 15. 1.

Divadlo v Řeznické

Mario Gelardi ZLOMATKA

Režie: Peter Gábor

-

Překlad: Marina Feltlová

Hrají: Jitka Smutná, Jan Zadražil/Radek Valenta, Tereza Nekudová/Anna Kulovaná, Ivan Koreček

Provokativní tragikomedie – coming out syna, jehož matka podnikne neuvěřitelnou terapii, na konci které má být uzdravení jejího syna z homosexuality.

"Čemu nerozumím, to neexistuje, a pakliže existuje, je to nesprávné."

To vše jsou příčiny naprostého neporozumění mezi matkou a synem, které vede až k překvapivě mrazivému vyústění, přestože celá hra je především komedií. Zlomatka je divadelní představení, které nechá chladným jen málokoho.

-

 

ÚNOR 9.2.

Divadelní spolek KAŠPAR

William Shakespeare OTHELLO

-

Režie: Jakub Špalek

Překlad: Martin Hilský

Hrají: Jan Potměšil, Alena Doláková, Adrian Jastraban, Eva Elsnerová/Jitka Nerudová, Marek Němec, Eliška Mesfin Boušková, Pavel Lagner, Tomáš Stolařík, Aleš Petráš.

Maur a Desdemona. Láska je vášeň… a ti dva se tolik milovali!

Othello jednoznačně patří k Shakespearovým vrcholným tragédiím a nejen díky tomu má i v Čechách velmi dlouhou a bohatou inscenační tradici. Záznam o úplně prvním uvedení Othella v Čechách je z roku 1842, kdy byla 29. května ve Stavovském divadle premiérována inscenace v překladu Jakuba Malého. Od té doby se tato tragédie na českých jevištích objevila bezpočtukrát.

Othello v Divadle v Celetné je uváděn tradičně, dýchne na vás pravá dobová atmosféra. Kostýmy, souboje s meči, scéna i herecké výkony přinášejí opravdového Shakespeara. (…) Na jevišti naprosto exceluje Jan Potměšil, který ztvárňuje Othella. Jeho výkon je výborný a přesvědčivý. Vyniká i Adrian Jastraban v roli intrikujícího Jaga, který předvádí opravdové herecké umění a divák dokáže uvěřit, že je zlo samo.“ Petra Boltíková /Generace21

Propracované alžbětinské kostýmy, shakespearovské okřídlené dialogy a vypjaté dramatické scény. Divadlo v Celetné Othellovi neubralo na ničem, co k němu patří. (…) Věrohodné dobové oděvy a rekvizity se staví do protikladu k chladným železným konstrukcím a stěnám. Othello tak balancuje na hranici tradičního a modernistického pojetí, přičemž si z obojího vybírá to lepší a v rozumné míře.“

Jana Kumherová /Be In Magazine

-

 

BŘEZEN

Agentura Golden Archer Productions

Stefan Canev DRUHÁ SMRT JOHANKY Z ARKU

-

Režie a překlad: Světlana Lazarová

Hrají: Vilma Cibulková, Ladislav Mrkvička, Stanislav Lehký

Strhující nadčasový příběh nabízí divákovi prostor k zamyšlení nad rolí lidského jedince ve společenském dění kolem nás.

Potřebuje lidstvo hrdiny? Jistě, je dobré čas od času „pohnout kolem dějin“ a změnit stávající prohnilý systém. Ovšem, když už se ti nejmazanější přívrženci nového řádu důkladně napakovali, začne jim bezúhonný hrdina poněkud překážet. Tak tedy: pryč s ním - ale jak to šikovně udělat, když nežijící mučedník může být nebezpečnější než živý?
Johanka se musí rozhodnout, zda hrdě zemře, nebo se bude plazit a přežije. Pomůže jí přitom Bůh, který přece má osobní zkušenost z pozemské mise svého jediného syna? Nebo snad Kat, který toho díky svému řemeslu už viděl a slyšel hodně?

Inscenace „Druhá smrt Johanky z Arku“ je jedno velké „nadčasové životní divadlo!“
Bůh je dobrým dědečkem, Kat andělem, Johanka šaškem, a všichni tři uvádí humorně filozofickou detektivní hru o současných komplexních problémech ve společnosti. Úžasné charaktery, fantastické herecké výkony! S. Tsukahara

-

DUBEN

 

Divadlo KALICH

Jaan Tätt KAŽDÝ DEN ŠŤASTNÝ DEN

-

Režie: Lída Engelová

Překlad: Jonatan Tomeš

Hrají: Bára Hrzánová, Zbigniew Kalina, Helena Lapčíková a Libor Jeník

Estonská komedie, která si bere na mušku kýčovité představy o lásce. Experiment s bigamií, původně myšlený jako svérázná léčba manželské nudy, přináší řadu překvapivých a absurdních situací, které se sice zesměšňují konvenční morálku, vytoužené štěstí však nepřinášejí. Spíš zvětšují zmatek a vedou ke krachu. Naštěstí nekončí jako tragédie, ale jako výsměch všemu uvedenému.

 

-

KVĚTEN

Agentura AP PROSPER

Yasmina Reza 3 VERZE ŽIVOTA

-

Režie: Thomas Zielinski

Překlad: Michal Lázňovský

Hrají: David Prachař, Linda Rybová, Igor Chmela, Jana Janěková

Dva manželské páry prožijí během jednoho večera tři varianty téhož večírku a diváci tak mohou nahlédnout do životních situací, které jsou výsledkem těchto náhodných posunů. Je to jako v životě, kdy stačí jedno špatně zvolené slovo ve špatnou chvíli a je všechno jinak.

Yasmina Reza je uznávaná evropská autorka, která brilantně spojuje tragikomické prvky se situačními zápletkami, které umožňují hercům využít celou škálu psychologických proměn. K jejím nejčastěji inscenovaným hrám patří například Kumšt nebo Bůh Masakru.

-

ZÁŘÍ

Divadlo KALICH

Petr Kolečko ŽENA ZA PULTEM 2: PULT OSOBNOSTI

Legendární vševědoucí levicová prodavačka se vrací ve vizionářské komedii!

-

Režie: David Drábek

Hrají: Jiří Lábus a Oldřich Kaiser ve čtyřech rolích

Je volební víkend. Jiřina, prodavačka v malém koloniálu, věří, že to konečně dopadne a komunisté vyhrají. Již dlouho se učí, jak se řeknou čínsky rohlíky a vlašák, protože chce stačit čínským obchodníkům, kteří přijdou, až se rozjede obchod s Východem. Číňané nezklamou, ti nejsou jako Rusové. Tentokrát to všechno vyjde a její syn Kája udělá hereckou kariéru, bude novým Vladimírem Brabcem. Hanka, která nakupuje u Jiřiny makrobiotickou stravu, se jí vysmívá. Komunisti nikdy nevyhrají a Jiřina je bláhová. Ale není náhodou naivní spíš Hanka, když věří, že s ní její stokilový muž Pepa drží dietu…?

-

ŘÍJENDivadlo v Řeznické

Arnošt Goldflam ŘEDITELSKÁ LOŽE

-

Režie: Arnošt Goldflam

Hrají: Stanislav Zindulka a Alois Švehlík

Chlapské přátelství, rivalita i lásky dvou starých „komediantů“ v černé komedii“.

Tragikomický příběh o přátelství dvou starých a zapomenutých herců, kteří spolu dožívají v domě pro přestárlé. K srdci si příliš nepřirostli, jeden z nich je dokonce nesnesitelně samolibý, ale nakonec mají jen jeden druhého a své divadelní zážitky a touhy. Vzpomínají na své lásky, úspěchy i prohry, nenaplněné sny a na „prchavý svět divadelního života“.

Arnošt Goldflam - český herec, dramatik, režisér, pedagog a autor pro děti. Narodil se v Brně v židovské rodině. Po vystudování JAMU působil v brněnských divadlech Večerní Brno a Divadlo X, od studijního věku taktéž vystupoval v Divadle na provázku. V letech 1978 až 1993 působil v HaDivadle. V 80. letech začal být obsazován do menších filmových a televizních rolí. Největší ohlas měly jím ztvárněné postavy Arnošta ve filmu Dědictví aneb Kurvahošigutntag a Lustiga ve snímku Lotrando a Zubejda. V současnosti režíruje divadelní hry a učí na JAMU a DAMU.

-

LISTOPAD

Divadelní společnost Háta Olgy Želenské

Marc Camoletii BYT NA INZERÁT

Režie: Marie Lorencová

Hrají: Adéla Gondíková/Jana Zenáhlíková, Ivana Andrlová/Veronika Jeníková, Marcela Nohýnková/Vlasta Žehrová, Lucie Svobodová/Olga Želenská, Martin Zounar, Marcel Vašinka, Zbyšek Pantůček, Filip Tomsa/Martin Sobotka

Odkvétající varietní umělkyně Georgette pronajímá ve svém pařížském bytě pokoje. A tak spolu na jedné adrese bydlí ještě klavíristka Jeanine, malířka Jacqueline a služebná Marie-Louisa. O tom, že soužití žen takto rozdílných temperamentů není jednoduché, nás přesvědčí expozice hry. Všechny obyvatelky bytu se proto nezávisle na sobě rozhodnou radikálně změnit život a všechny (opět bez vědomí těch ostatních) si podají inzerát. Majitelka bytu hledá nového nájemce, pianistka žáka, malířka model pro obraz Spartaka a služebná životního partnera. Zájemci, čtvero mužů nejrůznějšího ražení, se brzy dostaví, ale samozřejmě jak to bývá zrovna ve chvíli, kdy není doma správná inzerentka. Navíc zkratkovitá řeč inzerátů, známá i z našich novin, možnost dorozumění ještě více zkomplikuje. A tak sledujeme složité eskapády jednotlivých zájemců, kteří sice přišli na správnou adresu, ale chtějí se po nich nebo se jim naopak nabízejí prapodivné věci. Že si nakonec všichni přijdou na své je nasnadě, i když zdaleka ne tak, jak si původně představovali.

-