Putování za folklorem
Chodsko, jehož centrem jsou Domažlice, je jediným regionem v Čechách, kde kroj a lidové zvyky žijí spontánně dodnes. Pro snazší orientaci návštěvníků našeho kraje přinášíme jejich stručný výčet.
Lidová kultura spontánní, s prvky tradičního folkloru
Masopust
Lidové veselice s průvody masek doprovázené lidovými muzikanty (heligonka, akordeon, kytara...). Nejvyhlášenější a nejrozsáhlejší se koná po čtyři poslední masopustní dny v Postřekově, ale v komornějším provedení prakticky v každé vsi. (40 dní před Velikonocemi – sobota až úterý, zpravidla 2. polovina února až poč. března)
Velikonoce
O Božím hodu velikonočním ženy odkládají smuteční postní kroj a oblékají kroje pestrých barev (Domažlice a vsi dolního Chodska). V řadě vesnic se od čtvrtka do soboty několikrát denně konají dětské obchůzky „drkáčů“ nahrazující kostelní zvony, jež dle legendy odlétají do Říma. Hojně rozšířené pletení pomlázek a šupání mladých děvčat bylo na Chodsko zavlečeno. Velikonoce se slaví každoročně 1. neděli po prvním jarním úplňku.
Boží Tělo
procesí z přifařených obcí přicházejí na slavnostní mši do kostela. Poté věřící obřadně obcházejí náves (náměstí), kde nejvýznamnější rodiny vystavují zdobené oltáře (jsou 4 a rodiny se střídají). U nich kněz světí věnečky, jež mají zaručit zdraví a prosperitu na celý rok. Děti, ženy i muži oblékají slavnostní kroje (Mrákov, Domažlice). Slavnost se koná 1. neděli po svátku Seslání Ducha svatého (letnice) na počátku června.
Pouti
slavnostní události, kdy se scházejí věřící na slavnostní mši na významných poutních místech. Ženy oblékají slavnostní kroje, pečou se slavnostní koláče:
Pouť u Dobré vody u Draženova
na svátek P. Marie Pomocné, poslední neděle v květnu
Pouť u Tannaberku
1. neděle po svátku sv. Anny (26.7.)
Vavřinecká pouť
1. neděle po svátku sv. Vavřince (10.8), Veselá hora u Domažlic, Mrákov, Tlumačov, Stráž, Pasečnice, Havlovice. Jedna z nejvýznamnějších poutí na Domažlicku
Pouť u Dobré vody u Pocinovic
1. neděle po svátku P. Marie Bolestné (15.9.). Další významná pouť na Domažlicku
Folklor a folklorismus scénický
na Chodsku se pravidelně koná několik národopisných slavností, které místním lidem i návštěvníkům prezentují lidovou hudbu, zpěv a tanec
Festiválek dětských folklorních souborů
Od roku 2004 pořádá Základní umělecká škola Domažlice každoročně na jaře v jedné ze čtyř chodských obcí - Domažlice, Postřekov, Klenčí pod Čerchovem a Mrákov - festival dětských folklorních souborů z Chodska a jejich hostů.
Klenčí pod Čerchovem - Výhledy
Komorní národopisná slavnost oslavuje klenečského rodáka J.Š. Baara. Přehlídky se účastní místní národopisné soubory a hosté z Bavorska - 2. víkend v červenci. Kontakt: tel.: 379 795 325, e-mail: is@klenci.jz.cz
Mrákov - Chodská hyjta
Místní národopisný soubor se prezentuje již od roku 1961. Program každoročně oživují hosté z ostatních folklorních skupin z Chodska, hosté ze zahraničí a často hosté z podlužáckých Tvrdonic. Hyjta se nyní koná jako součást Chodských slavností – 1.víkend po svátku sv. Vavřince (10.8.). Kontakt: www.mrakovskysoubor.cz [»]
Domažlice - Chodské slavnosti
Jedna z největších a nejstarších národopisných slavností v Čechách se v Domažlicích koná od roku 1955 jako součást Svatovavřinecké pouti (1. víkend po 10.8.). Slavnosti se účastní všechny regionální národopisné soubory, každoročně je zváno několik souborů ze zahraničí, součástí hudebních a tanečních produkcí na několika scénách je také velký historický jarmark v centru města. Informace na www.chodskeslavnosti.cz [»].