MENU

Kalendář

<< březen 2024 >>
PO ÚT ST ČT SO NE
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Novinky e-mailem

Máte-li zájem o zasílání bulletinu, vyplňte Vaši e-mailovou adresu a v dalším kroku si nastavte o co máte zájem. Později se můžete kdykoliv odhlásit.

*E-mail:

Odkazy

Město Domažlice [»]
Chodské slavnosti [»]
Pohled na Domažlice
Pohled z Čerchova [»]
Svazek obcí Domažlicko [»]
Turisturaj - Plzeňský kraj [»]
Bayerischer Wald ganz oben [»]
Centrum Bavaria - Bohemia
Kudy z nudy
Český systém kvality služeb [»]


» Kultura » Koncerty KPH » Koncertní sezona KPH 2009 » Program sezona 2009

Program sezona 2009

Leden 2009

NOVINKA!

Znovuobnovená tradice - „Pódium mladých talentů"


V rámci abonentních koncertů připravuje MKS Domažlice ještě další koncert, na němž se představí mladí umělci z Domažlic a blízkého okolí, kteří se rozhodli po absolvování základní umělecké školy věnovat se hudbě profesionálně a zvolili si ji jako studijní obor na konzervatořích či vysokých školách.

Platnost abonentní průkazky se tedy rozšiřuje o jeden koncert navíc, aniž by byla navýšena cena předplatného. Domažlické publikum může sledovat dráhu budoucích profesionálních umělců, kteří tímto dostanou příležitost představit se ve svém městě.

Únor

I. abonentní koncert

úterý 24. února

JAN OSTRÝ - flétna
LUDĚK ŠABAKA - klavír

Jan Ostrý
-

začal hrát na flétnu nejprve pod vedením prof. V. Žilky a později na Pražské konzervatoři u prof. F. Malotína. Od roku 1992 studoval na Conservatoire National de Region de Versailles a poté jako stipendista francouzské vlády na Conservatoire National Supérieur de Musique de Lyon, kde ukončil studium jednohlasným udělením 1. ceny konzervatoře.

V průběhu studia se stal držitelem cen z různých interpretačních soutěží a současně prohluboval své pedagogické i interpretační znalosti konzultacemi a následnou spoluprací s prof. H. Schmeiserem z Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni.

Jako sólo-flétnista působil v Orchestre National de Lyon a v Den Norske Operaen v Oslu.
Od roku 2001 je profesorem Evropské flétnové Akademie ve Fissu a od roku 2003 i při hudebním festivalu Neuberger Kulturage.

V současné době vyučuje na konzervatoři v Praze a od října 2008 též na ostravské univerzitě.
Jan Ostrý hraje na flétnu japonské firmy Muramatsu.

Luděk Šabaka
-

na sebe upozornil již v dětství vítězstvím v mezinárodní soutěži "Virtuosi per Musica di Pianoforte". Během studia na Pražské konzervatoři v oborech klavír a skladba získal laureátské tituly ve většině významných československých soutěží.

Na AMU se začal soustavně věnovat komorní hře, jeho repertoár v tomto směru je mimořádně rozsáhlý. Vystupuje s řadou předních zahraničních i domácích umělců, pravidelně spolupracuje s Českou televizí a Českým rozhlasem, koncertuje a vyučuje v celé Evropě i v asijských zemích.

Pedagogicky působí na konzervatoři v Praze a od roku 2003 též na konzervatoři v Plzni.

 

 

Březen

II. abonentní koncert

čtvrtek 26. března

IRINA FOJTÍKOVÁ-KONDRATĚNKO

Irina Fojtíková- Kondratěnko

-

 

je významnou českou klavíristkou lotyšského původu. Vystupuje nejen sólově, ale i s

řadou českých a zahraničních orchestrů ve Francii, Německu, Itálii, Brazílii, Argentině, Belgii, na Taiwanu, v

Japonsku apod.

Je vyhledávanou partnerkou pro komorní koncerty, pěvecké recitály a nahrávky významných českých i zahraničních interpretů (Josef Suk, José Cura, Marina Domašenko, Ludmila Peterková, Gabriela Demeterová, Sharon Kam, Hana Kotková, Jiří Barta aj.).

-
Jako profesorka klavíru je zvána ke spolupráci na Mezinárodní akademii komorní hudby vedené Mauricem Bourguetem a dále jako členka porot mezinárodních a národních klavírních soutěží. Působí jako vedoucíklavírního oddělení na Konzervatoři a Vyšší odborné škole J. Ježka v Praze.

Spolupracuje s mladými adepty klavírního umění v rámci mistrovských kurzů, kterých se zúčastňuje v České republice i v zahraničí. Je laureátkou národních a mezinárodních soutěží, nositelkou Evropské ceny Gustava Mahlera, ceny ministerstva školství pro nejúspěšnějšího pedagoga roku 2006.

V roce 2007 byla vyhlášena Ženou roku v oblasti umění a kultury.

Duben

III. abonentní koncert

čtvrtek 2. dubna 2009

GABRIELA DEMETEROVÁ a komorní soubor COLLEGIUM

G. Demeterová začala hrát na housle již ve třech letech. Od roku 1983 studovala v Praze na konzer-vatoři a na Akademii múzických umění u prof. Nory Grumlíkové. Od roku 1980 se účastnila mnoha soutěží doma i v zahraničí, kde získala řadu ocenění, mimo jiné na Kocianově houslové soutěži v České republice nebo na Mezinárodní soutěži Yehudi Menuhina v Anglii.

Té se poprvé zúčastnila v roce 1987 a získala jako první Češka titul finalistky. V roce 1992 získala druhou cenu v houslové soutěži Pražského jara. O rok později vyhrála v Mezinárodní houslové soutěži Yehudi Menuhina ve Folkestonu v Anglii všechny hlavní ceny včetně titulu absolutního vítěze a zvláštní ceny za nejlepší interpretaci díla J. S. Bacha. Dnes Gabriela koncertuje nejenom v Evropě, ale i v USA a Japonsku. Spolupracuje s význačnými tělesy a dirigenty po celém světě.

G. Demeterová je od roku 1995 sólistkou a uměleckou vedoucí komorního souboru Collegium českých filharmoniků, který se specializuje na interpretaci barokní hudby a málo známých děl českých autorů. V srpnu 2001 založila G. Demeterová mezinárodní hudební festival „Barokní perly Gabriely Demeterové“, jehož smyslem festivalu je mimo jiné podpora rekonstrukce historických objektů, kde festival probíhá. V lednu 2003 založila Nadační Fond Gabriely Demeterové, který se stal hlavním organizátorem festivalu Gabriely Demeterové. Hlavním úkolem nadačního fondu je podpora mladých hudebníků a oprava kulturních památek v České republice. V červnu 2005 založila Gabriela Demeterová soubor Collegium Gabriely Demeterové, se kterým nyní vystupuje, kde působí jako sólistka a umělecká vedoucí.

Gabriela Demeterová obdržela ocenění „ Žena roku 2006“ v anketě prestižního časopisu Prague Club Magazine.

Gabriela Demeterová hraje na nástroj z dílny italského mistra Giuseppa Roccy z roku 1855, Kašpara Strnada z roku 1795 a na violu z dílny českého mistra Dalibora Bzirského z roku 2006.



Květen

IV. abonentní koncert

BENNEWITZ QUARTET

JIŘÍ NĚMEČEK - housle
-
-

ŠTĚPÁN JEŽEK - housle

JIŘÍ PINKAS - viola

ŠTĚPÁN DOLEŽAL - violoncello

LUDMILA PETERKOVÁ - klarinet

Bennewitz Quartet

Brzy po svém vzniku na půdě pražské HAMU v roce 1998 se Bennewitzovo kvarteto začlenilo mezi vynikající komorní soubory na naší hudební scéně. Největším přínosem pro umělecký růst souboru byly bezpochyby osobnosti Rainera Schmidta (Hagen Quartet), s nímž kvarteto intenzívně pracovalo v Madridu v letech 2002/4, a posléze prof.

Waltera Levina (LaSalle Q.) na Musikakademie v Basileji. Bennewitzovo kvarteto tam působilo jako rezidenční soubor, přičemž souběžně s vlastním studiem vedlo kurz komorní hry pro mladá kvarteta.
Práce Bennewitzova kvarteta je ověnčena řadou ocenění nejen v České republice, ale i v zahraničí. V roce 2001 získal soubor první cenu v soutěži pražské Nadace Bohuslava Martinů a v roce 2004 bylo kvarteto vyhlášeno laureátem Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii.

Ludmila Peterková
-

je nejvýznamnější českou klarinetistkou a laureátkou Pražského jara 1991. Vystupovala v zemích celé Evropy, doma účinkovala na prestižních akcích, jako byl například koncert k zasedání MMF a Světové banky v Praze (s Českou filharmonií a dirigentem Vladimirem Ashkenazym). Je zakládající členkou úspěšného souboru In modo camerale a Pražské komorní filharmonie, kde
působila čtyři roky jako sóloklarinetistka.

Hrála téměř se všemi českými orchestry, významnými dirigenty Jiřím Bělohlávkem, Gerdem Albrechtem, již zmíněným Vladimírem Ashkenazym, mezzosopranistkou Magdalenou Koženou, klavíristkou Elisabeth Leonskou. Jejími partnery byly též Panochovo kvarteto, Škampovo kvarteto nebo Tokyo String Quartet.

Od svých 27 let je profesorkou klarinetu na Pražské konzervatoři, kterou před lety sama absolvovala. Pokračovala na HAMU a pak též v Paříži na Conservatoire National Supérieur.
Kromě klarinetu se věnuje moderování - pro Českou televizi točí pravidelný hudební měsíčník Terra musica.

Od roku 2007 pořádá v Domažlicích Mezinárodní hudební klarinetové kurzy.

Září

V. abonentní koncert

čtvrtek 24. září

PUELLA TRIO
-

TEREZIE FIALOVÁ - klavír
LENKA MATĚJÁKOVÁ - housle
MARKÉTA VRBKOVÁ - violoncello

Puella trio
vzniklo v roce 2003 na konzervatoři v Brně a v současnosti patří k nejtalentovanějším triím mladé generace.

Od roku 2005 se připravuje pod vedením Guarneri Tria Prague a komorní hru studuje na Hochschule für Musik Luzern ve Švýcarsku ve třídě prof. Ivana Klánského a prof. Marka Jerie.

Puella trio je pravidelně zváno na mezinárodní festivaly, např. na Moravský Podzim, Talentinum, Festival Emy Destinové, Allegro Vivo, německý Meclennburg Vorpomenn nebo na Flaneries Reims do Francie.

S úspěchem se účastní také mezinárodních soutěží, v roce 2004 trio získalo čestné uznání na mezinárodní soutěži Beethovenův

Hradec v Hradci nad Moravicí, v roce 2005 2. cenu na mezinárodní soutěži Marie Yudiny v Petrohradě, o rok později opět 2. cenu ve finále mezinárodní soutěže Rovere d´Oro v italském San Bartolomej, v roce 2007

3. cenu na Charles Hennen Concours v Heerlenu (Holandsko).

-
-
-

Říjen

VI. abonentní koncert

čtvrtek 29. října

STAMICOVO KVARTETO

JINDŘICH PAZDERA - housle
JOSEF KEKULA - housle
JAN PĚRUŠKA - viola
PETR HEJNÝ - violoncello

 

V prosinci roku 2005 oslavilo Stamicovo kvarteto významné jubileum svého působení - dvacet let své existence.

-

Od inauguračního koncertu v Zrcadlové kapli pražského Klementina v září roku 1985 dosáhlo kvarteto mnoha vynikajících úspěchů doma i na mezinárodních pódiích, jeho členové působili jako lektoři na mistrovských kurzech v Evropě i Americe a počet koncertních vystoupení vysoko přesáhl počet dvou tisíc.

Stalo se tak díky vítězství v mezinárodní soutěži EBU/OIRT v roce 1986 v rakouském Salcburku, které získal soubor záhy po svém založení. Toto ocenění přineslo kvartetu mnoho nových příležitostí po celém světě.

Jindřich Pazdera

studoval na konzervatoři v Žilině, VŠMU v Bratislavě (prof. B. Urban, prof. T. Gašparek) a na Moskevské státní konzervatoři u prof. Leonida Kogana. Jako sólista a člen klavírního tria vystoupil ve 22 zemích světa. Vyučuje na AMU v Praze.
Primáriem Stamicova kvarteta se stal v roce 2001.

-

Josef Kekula

vystudoval pražskou Hudební fakultu AMU ve třídě prof. Václava Snítila. Členem Stamicova kvarteta je od roku 1985, předtím hrál po dobu devíti let v Doležalově kvartetu.

Jan Pěruška

vystudoval ostravskou konzervatoř a pražskou HAMU ve třídě prof. J. Motlíka, působil jako koncertní mistr skupiny viol v Symfonickém orchestru FOK. Členem Stamicova kvarteta je od roku 1985. Vyučuje na pražské AMU.

Petr Hejný

studoval pražskou konzervatoř u prof. Viktora Moučky a Hudební fakultu pražské AMU ve třídě prof. Miloše Sádla. Členem Stamicova kvarteta je od roku 2007. Spolupracuje též se soubory zaměřenými na interpretaci staré hudby jako hráč na violu da gamba a barokní violoncello.

Listopad

VII. abonentní koncert

čtvrtek 5. listopadu

BRAHMS TRIO PRAGUE

ONDŘEJ VRABEC - lesní roh
MONIKA VRABCOVÁ - housle
DANIEL WIESNER - klavír

Brahmsovo trio je soubor s krátkou historií (působí od roku 2005), dobrou prezentací a značným uměleckým

-
potenciálem, o čemž svědčí jeho první deska - jedná se o nesmírně pozoruhodný projekt, dokonce o nahrávku, která by si zasloužila nějakou mezinárodní gramofonovou cenu.

Ondřej Vrabec

je absolventem Pražské konzervatoře v oboru lesní roh (1999 - prof. Bedřich Tylšar) a dirigování (2001 - prof. Hynek Farkač, Miroslav Košler, Jan Kasal, Miriam Němcová a Vladimír Válek).

Ve studiu dirigování pokračoval na Akademii múzických umění v Praze (prof. Radomil Eliška, Jiří Bělohlávek, František Vajnar, Tomáš Koutník, Oliver Dohnányi, Josef Kuchinka, Jiří Chvála, Lubomír Mátl a Pavel Pokorný), kterou absolvoval v roce 2007.


Již ve svých 17 letech začal spolupracovat s Českou filharmonií a v červnu 1999 byl definitivně jmenován sólohornistou tohoto tělesa.


Monika Vrabcová

začala hrát na housle v 5 letech pod vedením učitelky Zdeňky Králové. Od svých 9 let se pravidelně zúčastňovala Mezinárodní Kocianovy houslové soutěže. Na mezinárodní soutěži v italském San Bartolomeu získala v roce 1998 první cenu, umístění na stejné příčce dosáhla i o rok později v tříkolové mezinárodní soutěži v japonském

-
Takasaki.

V roce 1998 úspěšně vykonala konkurz do Gustav Mahler Jugend Orchester a stala se nejmladší členkou tohoto tělesa. V červenci roku 2001 obdržela stipendium pro London Masterclasses, jejichž houslovou třídu vedl profesor Královské Akademie v Londýně György Pauk. V současné době je posluchačkou Akademie múzických umění v Praze ve třídě prof. Ivana Štrause.

Daniel Wiesner

studoval na pražské konzervatoři, v letech 1988 a v roce 1990 absolvoval mistrovské kurzy u Rudolfa Kehrera ve Výmaru. Zvítězil v několika domácích i zahraničních soutěžích.

Je vyhledávaným komorním hráčem, vystupoval na koncertech ve většině evropských zemí a také v USA a Jordánsku. Vydal několik CD nahrávek, účinkuje s mnoha předními českými tělesy (Česká filharmonie atd.).

Prosinec

VIII. abonentní koncert

čtvrtek 10. prosince

VERNER COLLEGIUM

LUDMILA VERNEROVÁ - soprán
JAN VERNER - trubka
PAVEL VERNER - hoboj
PETR VERNER - housle
JULIE VERNEROVÁ - housle
JAKUB VERNER - housle
RADKA VERNEROVÁ - viola
PAVEL VERNER - violoncello
MICHAEL VERNER - fagot
LUKÁŠ VERNER - kontrabas

Profesionální komorní soubor významné pražské hudební rodiny, jejíž hudební tradice sahá až do devatenáctého století.

Dědictví talentu minulých generací nese dnes jako nejstarší hudebník rodu Pavel Verner, vynikající hobojista a hudební pedagog. Aktivní rodinné muzicírování během času, kdy se z dětí staly profesionální hudebníci, přerostlo ve špičkovou profesionální práci. Kritici oceňují zejména kvalitu zvuku, spontánnost výrazu a jednotu stylového pojetí, kultivovanou lety společné práce a výrazným talentem.

Všichni členové souboru zastávají významné posty pražského hudebního života. Soubor má velmi zajímavé a flexibilní instrumentální obsazení. Většina hráčů ovládá hru na několik nástrojů, což nabízí výjimečně pestrou paletu témbrů a barev při interpretaci skladeb.

Publikum tak může slyšet různé kombinace těchto nástrojů: hoboje, anglického rohu, houslí, violy, violoncella, kontrabasu, fagotu, zobcové flétny, varhan, cembala, trubky, křídlovky, barokní trubky a bicích nástrojů. Takto široká škála instrumentů umožňuje hrát ve velkém obsazení (sextet, septet, oktet), anebo sestavovat programy komornější pro trio, kvartet, či kvintet.

Soubor vystupuje nejen v Praze a českých městech, ale i v zahraničí.

Staň se předplatitelem