MENU

Kalendář

<< listopad 2019 >>
PO ÚT ST ČT SO NE
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Novinky e-mailem

Máte-li zájem o zasílání bulletinu, vyplňte Vaši e-mailovou adresu a v dalším kroku si nastavte o co máte zájem. Později se můžete kdykoliv odhlásit.

*E-mail:

Odkazy

Město Domažlice [»]
Chodské slavnosti [»]
Pohled na Domažlice
Pohled z Čerchova [»]
Svazek obcí Domažlicko [»]
Turisturaj - Plzeňský kraj [»]
Bayerischer Wald ganz oben [»]
Centrum Bavaria - Bohemia
Kudy z nudy
Český systém kvality služeb [»]


» Kultura » Koncerty KPH » Koncertní sezona KPH 2010 » Program sezona 2010

Program sezona 2010

Leden

Pódium mladých talentů - leden 2010

Tak jako v roce 2009 připravujeme v rámci abonentních koncertů ještě další koncert, na němž se představí mladí umělci z Domažlic a blízkého okolí, kteří se rozhodli věnovat se hudbě profesionálně a po absolvování ZUŠ Domažlice si ji zvolili jako studijní obor na konzervatořích. Platnost abonentní průkazky je tedy rozšířena a zajišťuje vstup na všech 9 koncertů sezony 2010. 

Únor

I. abonentní koncert

čtvrtek 25. února 2010
-

Miroslav Vilímec - housle (koncertní mistr České filharmonie)
Vladislav Vilímec - klavír

Houslista Miroslav Vilímec patří k umělcům, kteří úspěšně spojují svou profesi v symfonickém orchestru s bohatou činností sólisty. Narodil se v Klatovech (1958) a základy houslové hry získal u své matky, významné české houslistky.
Kromě spolupráce s orchestry se M. Vilímec cílevědomě věnuje komorní hře, hlavně ve spolupráci se svým bratrem, klavíristou Vladislavem Vilímcem, účinkoval také se slavným dirigentem Rafaelem Kubelíkem.

Miroslav Vilímec se uplatňuje i jako organizátor hudebního života. Založil Společnost Jana Kubelíka, které je předsedou a v jejímž rámci se snaží o udržení odkazu slavných českých houslistů minulosti. Jeho aktivity jsou široké, spoluorganizuje například každoroční festival s názvem "Hudba v západočeských synagogách".

-
Společné umělecké zaměření sdílí Miroslav Vilímec se svým bratrem Vladislavem Vilímcem (1963), který je nyní jeho stálým klavírním partnerem. Oba vyrůstali v těsném hudebním sepětí jako klavírista i houslista. Hudbymilovné domácí prostředí jim umožnilo profilovat se již v raném věku ve vyváženou a na našich pódiích vysoce uznávanou komorní dvojici. Bratři s úspěchem společně koncertovali i v zahraničí, vítanými hosty jsou zvláště v Německu, kde uskutečnili mimo jiné prestižní koncert v mnichovském Prinz Regen Theater.

Vladislav Vilímec se spolupodílí na činnosti Společnosti Jana Kubelíka, jíž je iniciátorem a spoluzakladatelem. Vedle svých uměleckých aktivit se Vladislav angažuje ve veřejném a politickém životě.

 Březen

II. abonentní koncert

AD TRIO PRAGUE

pondělí 29. března 2010

Martin Kasík - klavír
Jiří Hurník - housle
Miloš Jahoda - violoncello

-

Klavírní trio AD Trio Prague vzniklo v roce 2007, kdy se spojily tři výrazné osobnosti v oblasti klasické hudby, tři absolutní špičky, a to klavírista Martin Kasík, houslista Jiří Hurník a violoncellista Miloš Jahoda, čímž vznikl soubor s neobvyklým záběrem a strhující interpretací. Přesto, že trio, které nese ve svém názvu jméno velikána české hudby, Antonína Dvořáka, je podle data svého založení souborem velmi mladým, hned od svého vzniku se setkává s velkým zájmem odborné kritiky a po svých prvních koncertních vystoupeních i s velkým posluchačským ohlasem.

Klavírista Martin Kasík, patřící dnes mezi nejlepší mladé interprety, vystudoval ostravskou konzervatoř u Moniky Tugedliebové a v Praze pokračoval na AMU u prof. Ivana Klánského. V roce 2002 mu byla udělena Cena časopisu Harmonie pro nejúspěšnějšího mladého umělce. Vystupoval jako sólista s Chicago symphony Orchestra, Mineapolis Symphony orchestra, DSO Berlin a mnoha dalšími. Velmi často spolupracuje s Českou filharmonií a s orchestrem hlavního města Prahy FOK.

Jiří Hurník pochází z Ostravy, kde vystudoval konzervatoř u prof. Václava Kručka.V Praze studoval na AMU u prof. Václava Snítila. Od roku 1988 je koncertním mistrem symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK a jako sólista tohoto orchestru spolupracoval s takovými dirigenty, jako jsou např. Libor Pešek, Jean Tortellier, Tadeusz Strugala, Petr Altrichter nebo Jiří Bělohlávek. Jako sólista vystupuje na tak prestižních akcích, jako jsou Prague Proms, Janáčkův máj nebo
Pražské jaro.

Miloš Jahoda vystudoval pražskou konzervatoř u prof. Františka Pišingera a pak pokračoval ve studiích na AMU v Praze u prof. Miroslava Petráše. Od roku 1995 působí v Symfonickém orchestru hlavního města Prahy FOK jako koncertní mistr.

Jiří Hurník hraje na mistrovský nástroj z dílny italského houslaře Vincenza Sannina a Miloš Jahoda na francouzský nástroj z dílny mistra Alberta Caressy.

Duben

III. abonentní koncert

úterý 20. dubna 2010

ANDA LOUISE BOGZA - soprán
IRINA FOJTÍKOVÁ-KONDRATĚNKO - klavír

-

Anda Louise Bogza vystudovala klavír, cembalo a zpěv na konzervatoři a Vysoké umělecké škole v Bukurešti a na hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze, po jejímž ukončení přijala angažmá v Národním divadle v Praze, ve Státní opeře Praha a v Janáčkově opeře v Brně. V roce 1994 získala první cenu a Cenu publika na Mezinárodní pěvecké soutěži ve Vídni, v roce 2008 obdržela Cenu Thálie 2007 za roli Minnie v opeře G. Pucciniho La Fanciulla del West. Na svém repertoáru má přední role lyrického a dramatického oboru, mezi které patří Mozartova Hr

-
aběnka (Figarova svatba) a Donna Anna (Don Giovanni), Verdiho Aida, Leonora (Trubadúr), Abigaille (Nabucco), Pucciniho Tosca, Liu (Turandot), Minnie (La Fanciulla del West), Giorgetta (Plášť), Sina (Zásnuby ve snu), Janáčkova Jenůfa (Její pastorkyňa), Káťa (Káťa Kabanová), Cizí kněžna (Rusalka), Líza (Piková dáma). Spolupracovala na nahrávkách operních děl společností Decca (Rosina - Šarlatán) a Arte Nova Classics (Leonora - Trubadúr), kde také realizovala sólové Album italských árií. V létě 2009 vystoupila jako Tosca v Arena di Verona (dirigent - Giorgio Morandi, režisér - Hugo de Ana).

Irina Fojtíková - Kondratěnko je významnou českou klavíristkou lotyšského původu. Vystupuje nejen sólově, ale i s řadou českých a zahraničních orchestrů. Je vyhledávanou partnerkou pro komorní koncerty, pěvecké recitály a nahrávky významných českých i zahraničních interpretů. Působí jako vedoucí klavírního oddělení na Konzervatoři a Vyšší odborné škole J. Ježka v Praze. Je laureátkou národních a mezinárodních soutěží, nositelkou Evropské ceny Gustava Mahlera, ceny ministerstva školství pro nejúspěšnějšího pedagoga roku 2006. V roce 2007 byla vyhlášena Ženou roku v oblasti umění a kultury.

Květen

IV. abonentní koncert

středa 19. května 2010

Dominika Hošková - violoncello

-

Jiří Hošek - violoncello

Dominika Hošková začala hrát na violoncello ve čtyřech letech pod vedením svého otce violoncellisty doc. Jiřího Hoška. Studovala na pražské konzervatoři ve třídě prof. Václava Jírovce a poté u prof. Vladana Kočího i na soukromých lekcích u prof. Miloše Sádla. Od roku 2003 studovala na hudební fakultě AMU v Praze ve třídě doc. Jiřího Hoška. Sólově koncertovala s Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín, Pražskou komorní filharmonií, Plzeňskou filharmonií, Virtuosi Pragenses, vystupovala i v České televizi (Hudební setkání, Terra muzica, Adventní koncerty, Noc s andělem).
V roce 2006 byla nominována na Prémiovou listinu Českého hudebního fondu pro nejlepší mladé interprety a v roce 2007 absolvovala půlroční stáž na konzervatoři v Paříži a kurzy v Izraeli. V roce 2008 absolvovala HAMU a v současnosti pokračuje ve studiu na stáži v Izraeli. V květnu 2010 se stala absolutní vítězkou všeoborové mezinárodní soutěže Interpretační soutěže jeruzalémské hudební akademie.

-

Jiří Hošek je pokládán za jednu z nejvýraznějších postav interpretačního umění současnosti. Hru na violoncello studoval u Pravoslava Sádla na konzervatoři v Praze a prof. Miloše Sádla na hudební fakultě AMU. Jako stipendistu Českého hudebního fondu jej vedli Alexandr Večtomov a Josef Chuchro, absolvoval i Bartókův seminář v Szombathely. Je docentem hudební fakulty AMU v Praze, kde jako pedagog působí od roku 1994. V březnu 1998 byl jmenován sólistou Českého rozhlasu. Za propagaci Žižkova vyjádřenou zejména hudebním festivalem Nekonvenční žižkovský podzim, který založil a organizuje od roku 1997, byl zapsán v prosinci roku 1999 do Knihy cti městské části Praha 3 a následně vyhlášen „osobností Žižkova roku 2000".

Září

V. abonentní koncertech

čtvrtek 30. září 2010

BRNĚNSKÉ KYTAROVÉ KVARTETO

-

Michal Hrubý - kytara
Michal Hutyra - kytara
Martin Lindtner - kytara
Martin Wiesner - kytara

Brněnské kytarové kvarteto vzniklo v roce 2005 na brněnské konzervatoři. V roce 2007 soubor uvedl v premiéře skladbu slovenského skladatele Mateje Háasze „Údolia s'rdc" s moravskou filharmonií Olomouc v Besedním domě v Brně, v témže roce získal 1. cenu v soutěži komorních souborů Karla Ditterse z Dittersdorfu ve Vidnavě a v roce 2008 3. cenu na mezinárodní kytarové soutěži Maura Giulianiho v italské Gorizii.

Michal Hrubý se narodil v roce 1988, od sedmi let hrál na housle, v osmi letech se začal učit hrát i na kytaru. V roce 2004 byl přijat na brněnskou konzervatoř, obor hra na kytaru, kterou studoval pod vedením prof. Vladislava Bláhy.
V roce 2008 byl přijat na JAMU, kde studuje u významných pedagogů, Martina Myslivečka a Vladislava Bláhy.

Michal Hutyra se narodil v roce 1984, na kytaru hraje od svých dvanácti let. Základy získal na ZUŠ ve Zlíně, od roku 2003 byl posluchačem brněnské konzervatoře ve třídě prof. Marie Hovorkové. Roku 2007 byl přijat na Janáčkovu akademii múzických umění, kde studuje u prof. Vladislava Bláhy.

Martin Lindtner se narodil v roce 1984 a je absolventem konzervatoře Brno. V současné době studuje Janáčkovu akademii múzických umění v Brně ve třídě prof. Vladislava Bláhy.

Martin Wiesner se narodil v roce 1985 a hře na kytaru se začal věnovat na ZUŠ v Brně pod vedením Aleny Blažíčkové. Od roku 2005 studuje na konzervatoři Brno ve třídě prof. Vladislava Bláhy hru na kytaru a od roku 2007 skladbu pod vedením prof. Pavla Nováka - Zemka.

Říjen

VI. abonentní koncert

čtvrtek 21. října 2010

KOCIANOVO KVARTETO
-

Pavel Hůla - l. housle
Miloš Černý - 2. housle
Zbyněk Paďourek - viola
Václav Bernášek - violoncello

Kocianovo kvarteto bylo založeno v roce 1972 a svým názvem se hlásí ke slavnému českému houslovému virtuózovi Jaroslavu Kocianovi (1883-1950). Do současnosti absolvoval soubor přes 3200 koncertů ve třiceti třech zemích světa. Kocianovo kvarteto patří k nejlepším českým komorním ansámblům. Jeho umělecká činnost je oceňována nejen v Česku, ale také v zahraničí, USA, Kanadě, Japonsku a dalších zemích. Soubor se soustřeďuje  kromě světového repertoáru i na hudbu 20. století, kterou se snaží prosazovat na koncertních pódiích. Vznik některých děl byl souborem přímo inspirován. Kocianovo kvarteto se tak stává  zasvěceným interpretem hudby našeho věku, což je vysoce oceňováno odbornou veřejností.

Pozoruhodná je ovšem diskografie tohoto ansámblu, která čítá již přes pět desítek CD. Mezi největší úspěchy patří souborná nahrávka kvartetů P. Hindemitha, za níž Kocianovo kvarteto obdrželo v roce 1997 cenu Grand Prix du disque Charles Cros. Nejvyšší ocenění získalo i souborné nahrání komorních děl H. Krásy, P. Haase, V. Ulmanna a G. Kleina, skladatelů židovského původu úzce spjatých s naší kulturou, kteří nepřežili nacistické koncentrační tábory. V listopadu 2005 převzalo Kocianovo kvarteto v Paříži cenu „Diapason d´or de l´année 2005"- za nejlepší komorní nahrávku roku - Mendelssohnův Oktet a Sextet. Jejich CD s klavírními kvintety věnované výročí Bohuslava Martinů se stalo ve Francii nahrávkou měsíce února 2009.

V loňském roce vystupovalo Kocianovo kvarteto mimo jiné ve Francii, Švýcarsku, Španělsku, v Sýrii, Kanadě a na Slovensku.

Listopad

VII. abonentní koncert

úterý 9. listopadu 2010

TRIO ARUNDO

Jan Souček - hoboj

-

Jan Mach - klarinet
Václav Vonášek - fagot

Trio Arundo vzniklo na přelomu roku 2003 a 2004 z iniciativy fagotisty Václava Vonáška. Název souboru je odvozen z latinského označení třtiny, z níž se vyrábějí plátky pro dřevěné dechové nástroje.
Všichni tři jeho členové působí v předních českých orchestrech - České filharmonii, Symfonickém orchestru hlavního města Prahy FOK a Pražské komorní filharmonii. Zároveň jsou také držiteli ocenění z prestižních mezinárodních soutěží (Pražské jaro, ARD Mnichov, Melbourne, Lodž).
Tvorbu pro dechová tria měli v oblibě zejména francouzští skladatelé přelomu 19. a 20. století, repertoár tria Arundo však zahrnuje originální skladby i transkripce děl autorů všech slohových období. Hráči souboru doplňují program také sólovými skladbami.
Trio Arundo je častým hostem komorních cyklů po celé České republice.

Jan Souček se narodil se v roce 1983. Na hoboj začal hrát v deseti letech pod vedením Vladimíra Hanuše. Absolvoval pražskou konzervatoř ve třídě F. X. Thuriho a od roku 2004 je posluchačem Jany Brožkové na hudební fakultě AMU v Praze. V roce 2006 získal půlroční stipendium pro studium na Conservatoire National Supérieur de Musique et Dance ve francouzském Lyonu ve třídě profesorů Jean-Louise Capezzaliho a Jérôma Guicharda. V roce 2001 byl členem orchestru mladých Gustava Mahlera.

Jan Mach vystudoval konzervatoř v Brně u prof. Lubomíra Bartoně, Akademii múzických umění v Praze u prof. Vlastimila Mareše a prof. Jiřího Hlaváčka. Studium ukončil v roce 2008 doktorandskou státní zkouškou. Absolvoval půlroční stáž v německém Karlsruhe u prof. Wolfganga Meyera. V létě 2002 se zúčastnil kurzů ve francouzském Aix-en-Provence pod vedením Ensemble InterConteerporain. Stal se nositelem ceny Fondu Leoše Janáčka pro nejlepšího absolventa konzervatoře v Brně 1996.

Václav Vonášek je rodák z jihočeské Blatné, studoval hru na fagot na plzeňské konzervatoři pod vedením Ladislava Šmídla a posléze Matouše Křiváčka. Následovalo studium na hudební fakultě AMU v Praze ve třídě profesorů Františka Hermana a Jiřího Seidla, které zakončil roku 2005. Na základě vítězství v soutěži Talent roku 2002 získal roční stipendium na Royal College of Music v Londýně. Zajímá se o moderní skladby pro fagot bez doprovodu, které jsou předmětem jeho doktorandské disertace. Zabývá se komorní hudbou v souborech Trio Arundo, Prague Bassoon Band a PhilHarmonia Octet. Od roku 2006 je členem České filharmonie.

Prosinec

VIII. abonentní koncert

čtvrtek 16. prosince 2010

CAMERATA NOVA

řídí Jiří Kotouč

STAROČESKÉ VÁNOCE

Hudba starých českých kancionálů - pastorely českých kantorů 18.století 

-

Camerata Nova je vokálně instrumentální soubor, který založil Jiří Kotouč
 
 ještě za dob studií na Pražské Konzervatoři v r.1963. Ve spolupráci s Ladislavem Vachulkou a Josefem Veselkou Camerata Nova prováděla díla renesanční a barokní, záhy i na velkorysých turné po celé Evropě - Benátky, Řím, Neapol, Athény, Stockholm (Drotingholm), Berlín, Paříž byla města prvních koncertů. Během let soubor provedl mnoho významných děl minulých staletí, v posledních desetiletích i barokní opery Handelovy, Purcella, Bononciniho,Vivaldiho, Pergolesiho, duchovní díla české i světové hudební literatury atd.- to vše za řízení Jiřího Kotouče. V r. 2009 provedl soubor Händelovo oratorium „Samson" v pražské novodobé premiéře.
 

Jiří Kotouč (1945) se narodil v Praze, vystudoval Pražskou Konservatoř (zpěv, bicí, staré nástroje, dirigování) a již v roce 1963 během studií založil soubor Camerata Nova, v roce 1966 komorní ansámbl Collegium flauto dolce. S těmito vokálně-instrumentálními soubory koncertoval po celém světě. Jako cembalista spolupracoval Pražským komorním orchestrem bez dirigenta, Pražskými madrigalisty, Virtuosi di Praga, Opera Mozart etc. V osmdesátých letech minulého století začal dirigovat především barokní opery a mnohá oratoria a duchovní hudbu doma i v zahraničí.

Vyučoval zpěv na Valtické letní škole (jíž byl rovněž uměleckým ředitelem), na Vysoké hudební škole v Bavorsku, Týnské škole a v současné době vyučuje na Konzervatoři Praha. Jeho absolventi působí ve velkých operních domech doma i v cizině. Je uměleckým ředitelem Opery Mozart Praha, která uvádí Mozartovy opery ve Stavovském divadle v letní sezóně. Pro italskou firmu Nuova Era natočil CD "Amore, Venere, Tersicore", pro Rotag" Hudba pražské Lorety" a „Dávná hudební kratochvíle". Některé barokní opery vyšly jako Live nahrávky.