MENU

Kalendář

<< únor 2024 >>
PO ÚT ST ČT SO NE
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29      

Novinky e-mailem

Máte-li zájem o zasílání bulletinu, vyplňte Vaši e-mailovou adresu a v dalším kroku si nastavte o co máte zájem. Později se můžete kdykoliv odhlásit.

*E-mail:

Odkazy

Město Domažlice [»]
Chodské slavnosti [»]
Pohled na Domažlice
Pohled z Čerchova [»]
Svazek obcí Domažlicko [»]
Turisturaj - Plzeňský kraj [»]
Bayerischer Wald ganz oben [»]
Centrum Bavaria - Bohemia
Kudy z nudy
Český systém kvality služeb [»]


» Zájmová činnost při MKS » Kroužek Esperanta

Kroužek Esperanta

Kroužek esperanta při MKS v Domažlicích

V Domažlicích vznikl kroužek esperanta zhruba před 35 roky, počet členů se v různých letech měnil (10-15 osob). Do Domažlic na schůzky dojížděli esperantisté i z okolí (např. z Klenčí pod Čerchovem, Kdyně, Loučimi, Holýšova...). Celosvětově známým esperantistou z Domažlic byl Vuk Echtner, který se věnoval hlavně práci pro esperantisty-slepce.
Už několik roků funguje tento kroužek pod Městským kulturním střediskem v Domažlicích. V současnosti chodí na pravidelné schůzky kroužku 8 až 10 esperantistů. Konají se vždy ve středu v 15.30 hodin v MKS. Ve stupní hale MKS má kroužek nástěnku. Každoročně se jeden nebo dva členové kroužku zúčastní konference Českého esperantského svazu (ČES), který má sídlo ve Svitavách. Letos bude konference ČES v říjnu v Nymburku. Každý rok se koná také Světový kongres esperanta, kterého se dle možností některý z našich esperantistů zúčastní. Letos bude světový kongres esperanta v říjnu v Reykjavíku (Island). Sídlo Světového esperantského svazu (UEA) je v nizozemském Rotterdamu.

Neutrální mezinárodní jazyk esperanto existuje od roku 1887. Jeho tvůrcem je dr. L.L. Zamenhof (Polák). Neučit se esperanto je snadné, lehce to zvládne i samouk. Je to umožněno pravidelností mluvnice, rozšiřováním slovní zásoby pomocí předpon a přípon a slovní zásobou, kterou většina lidí má v podvědomí jako tzv. cizí slova.     Eliška Mikušová