MENU

Kalendář

<< duben 2023 >>
PO ÚT ST ČT SO NE
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Předprodej vstupenek

Městské informační centrum Domažlice nabízí také prodej vstupenek přes portály Plzeňská vstupenka a Ticketstream.

Novinky e-mailem

Máte-li zájem o zasílání bulletinu, vyplňte Vaši e-mailovou adresu a v dalším kroku si nastavte o co máte zájem. Později se můžete kdykoliv odhlásit.

*E-mail:

Odkazy

Město Domažlice [»]
Chodské slavnosti [»]
Pohled na Domažlice
Pohled z Čerchova [»]
Svazek obcí Domažlicko [»]
Turisturaj - Plzeňský kraj [»]
Bayerischer Wald ganz oben [»]
Centrum Bavaria - Bohemia

Český systém kvality služeb [»]


» Kultura » Koncerty KPH » Koncertní sezona KPH 2013 » Program sezona 2013

Program sezona 2013

LEDEN 2013

PÓDIUM MLADÝCH TALENTŮ

Koncert, na němž se představí mladí umělci z Domažlic a blízkého okolí, kteří se rozhodli věnovat se hudbě profesionálně a po absolvování ZUŠ Domažlice pokračují ve studiu hudebních oborů na konzervatořích.

I. abonentní koncert

26. února 2013

Komorní večer

Dalibor Karvay - housle

Martina Bačová - housle

Hana Baboráková - violoncelo

Jiří Žigmund - viola

Hana Baboráková po studiu na konzervatoři v Praze u prof. Františka Pišingra pokračovala na Akademii múzických umění v Praze ve třídě prof. Miroslava Petráše a dále pak na Hochschule für Music v Mnichově.

Po studiích získala roční angažmá v Bavorské státní opeře. Od svých deseti let sklízela úspěchy v mezinárodních soutěžích, jako jsou Heranova soutěž, Beethovenův Hradec, Pražské jaro 2000 (zde získala ocenění Gideona Kleina pro nejlepšího českého účastníka soutěže).
Pravidelně spolupracuje s nahrávacími společnostmi Supraphon a Exton, od roku 1999 je také členkou Baborák ensemble, se kterým vystupovala na významných hudebních scénách po celém světě.
 
-

 Jiří Žigmund začal hrát na housle v pěti letech. Už během navštěvování LŠU, a zejména pak na studiích konzervatoře v Ostravě se u něj probudil vřelý vztah ke komorní hudbě, který zúročil oceněním na mnoha soutěžích v Čechách.
V době povinné základní vojenské služby nebyl přijat do AUSu jako houslista, ale bylo mu nabídnuto místo violisty. Díky této náhodě se začal plně věnovat viole a zanedlouho se stal členem Wihanova kvarteta.
Pravidelně koncertuje se sólisty i různými komorními tělesy po celém světě, je členem Baborákova ansámblu, s kterým natočil již řadu CD. Jiří Žigmund působí jako pedagog na Mezinárodní hudební akademii v Cambridge.
 
-

 Martina Bačová patří k nejvýraznějším představitelům nastupující umělecké generace. Je laureátkou několika mezinárodních soutěží a mistrovských kurzů. V dubnu 2011 dokončila svá studia Meisterklasse na Hochschule für Musik C.M.von Webera.
Účastnila se řady mistrovských kurzů uznávaných pedagogických osobností (např. David Cerone, Philippe Graffin, Charles Neidich, James Buswell), sólově vystupovala na prestižních festivalech v České republice i v zahraničí. Koncertovala rovněž také se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK, Pražskou komorní filharmonií a s komorními orchestry Camerata Janáček, Czech Virtuosi, St. Gellert Academy i dalšími. Spolupracuje s Českým rozhlasem a Českou televizí.
 
-
 Dalibor Karvay se narodil ve Vrútkách na Slovensku. Od dětství prokazoval pozoruhodný hudební talent. Ve třech a půl letech začal hrát na housle pod vedením svého otce. Díky pokročilé technice a neobvykle ucelenému výrazu byl dlouho označován za „zázračné dítě".
Svůj první koncert absolvoval již v sedmi letech, první nahrávky pro Slovenský rozhlasrealizoval ještě jako žák ZUŠ ve Vrútkách. Další hudební vzdělání získal na žilinské konzervatoři u prof. Bohumila Urbana, v současné době studuje na vídeňské konzervatoři, ve třídě známého houslového pedagoga prof. Borise Kuschnira.
-

II. abonentní koncert

březen 2013

KRISTINA FIALOVÁ - VIOLA

BARBORA PLACHÁ - HARFA

Kristina Fialová pochází z hudební rodiny. Ve čtyřech letech začala hrát na klavír pod vedením své matky, v sedmi letech na housle u prof. Pavla Kyncla, od patnácti let se dále věnovala hře na violu. Byla přijata na konzervatoř v Brně do třídy prof. Miroslava Kováře. Je laureátkou národních i mezinárodních soutěží, jako sólistka či komorní hráčka spolupracuje s českými i zahraničními umělci a orchestry. Zúčastnila se několika mistrovských kurzů pod vedením Jerryho Hornera, Charlese Avshariana, Václava Hudečka, Larse Anderse Tomtera nebo Helen Callus. Kromě pravidelných koncertů v České republice vystupovala rovněž na Slovensku, v Německu, Polsku, Anglii, Rakousku, Norsku, Dánsku, Holandsku, Francii, Itálii, Španělsku, na Kypru či v USA. Od října 2007 studuje na Akademii múzických umění v Praze u prof. Jana Pěrušky a od září 2009 je paralelně studentkou Royal Danish Academy of Music v Kodani ve třídě prof. Tima Frederiksena a prof. Larse Anderse Tomtera. 
-

 Kristina Fialová hraje na vzácnou italskou violu „Carl Giuseppe Testore - Contrada 1745".

Barbora Plachá se začala věnovat hudbě už v raném dětství. Od šesti let byla členkou dětského pěveckého sboru Bambini di Praga a hrála na klavír u prof. Milady Borové. Ve svých devíti letech začala navštěvovat hodiny sólového zpěvu a herectví, byla obsazována do dětských rolí v Národním divadle v Praze. Dále byla také členkou Dětské opery Praha. Ve dvanácti letech se začala věnovat hře na harfu u první harfistky Státní opery Praha, prof. Venduly Vaňkové.
Od roku 2003 byla studentkou pražské konzervatoře v harfové třídě prof. Libuše Váchalové, kde v roce 2007 úspěšně složila maturitní zkoušku a v roce 2008 absolutorium v harfové třídě prof. Jany Bouškové. V roce 2008 byla přijata na Royal Conservatory of Brussels, kterou na podzim 2011 úspěšně absolvovala v harfové třídě prof. Jany Bouškové, ve studiích pak dále pokračovala u francouzské harfistky Isabelle Perrin v Paříži.
 
-

Během svého studijního pobytu v Bruselu působila jako harfistka také pro Českou ambasádu, České centrum a instituce Evropské unie v Bruselu. V roce 2009 měla příležitost reprezentovat Českou republiku na koncertě pořádaném pro rodinu krále Alberta II. V letech 2009 a 2010 byla opakovaně vybrána jako zástupkyně za harfové oddělení Královské konzervatoře v Bruselu pro vystoupení na koncertě prestižního harfového dne „Harpe Diem" v belgickém Leuven. Zúčastnila se řady mistrovských kurzů u předních harfistek světa. Barbora také vystupuje v duu Arpeggio s flétnistou Jakubem Klognerem a jako jediná harfistka v Čechách hraje na Modrou harfu firmy Les harpes Camac.

III. abonentní koncert

duben 2013

Večer hudby a poezie

ATLANTIS COLLEGIUM

  PAVLA ŠVESTKOVÁ - MEZZOSOPRÁN

UMĚLECKÝ PŘEDNES - JIŘÍ LÁBUS/ JAN ŠŤASTNÝ/ PETRA ŠPALKOVÁ

Vítězslav Podrazil, zakladatel komorního souboru Atlantis Collegium, absolvoval obor dirigování na pražské AMU ve třídě prof. Václava Neumanna. Během studia pracoval jako asistent dirigenta v opeře Národního divadla v Praze pod vedením šéfa opery Zdeňka Košlera.

V letech 1987-1990 byl dirigentem plzeňské opery a od r. 1991 do r. 1992 šéfdirigentem Komorní opery Praha. Ve stejné době vedl rovněž Symfonický orchestr plzeňské konzervatoře.

V roce 1993 založil ORCHESTR ATLANTIS a komorní sdružení ATLANTIS COLLEGIUM, které je tvořeno užším výběrem sólistů a členů tohoto orchestru. Kromě všeobecně známých skladeb tvoří velkou část repertoáru Orchestru Atlantis a Atlantis Collegia duchovní hudba, méně známé skladby starých mistrů a díla soudobých autorů.

Někteří čeští i zahraniční skladatelé komponovali své skladby přímo pro Orchestr Atlantis nebo jeho komorní sestavu; byli to například: Premasiri Khemadasa (Srí Lanka), Max Stern (Izrael), Petr Pokorný, Vlastislav Matoušek, Jan Děd, Karel Šimandl, Vít Clar, Stanislav Jelínek, Kazuhiko Hattori (Japonsko), Karel Janovický (Velká Británie), Mark Kopytman (Izrael).

Pavla Švestková, absolvovala pražskou konzervatoř u profesorky Yvony Škvárové, sólistky opery Národního divadla v Praze. Studovala autentickou interpretaci barokní hudby na mezinárodních interpretačních kursech ve Valticích pod vedením Poppy Holden (Velká Británie) a prof. Jiřího Kotouče. Spolupracovala mj. s Borisem Krajným, Felixem Slováčkem, s klavíristy Jaromírem Klepáčem a Danielem Wiesnerem, s klavírním kvartetem Ensemble Martinů, japonskou klavíristkou Kuniko Watanabe a v literárně hudebních představeních s hercem Janem Šťastným.
 
-

 V roce 2008 účinkovala v rámci sólových recitálů v Německu, Rakousku a v Maďarsku, v roce 2009 se jako sólistka představila v Holandsku, Bulharsku, Estonsku, Belgii, USA a Japonsku. Od roku 2008 vystupuje s Orchestrem Atlantis a komorním souborem Atlantis Collegium. Specializuje se především na přednes obtížných barokních koloraturních partů.

IV. abonentní koncert

květen 2013

JOAN TAYLOR - KLAVÍR

JOHN UPPERTON - TENOR

John Upperton se narodil ve Velké Británii. Studoval hudbu na univerzitě v Liverpoolu a poté absolvoval postgraduální studium zpěvu na hudební akademii Royal College of Music. Vystupoval ve většině slavných londýnských koncertních síní, mimo jiné v St. John´s, Smith Square. Vedle standardního repertoáru, který zahrnuje oratoria a mše, účinkuje rovněž na koncertech.
V rámci svých vystoupení prezentuje například Janáčkova díla: Zápisky zmizelého, Glagolskou mši, Věčné evangelium, Otče náš, kvůli nimž se věnoval i studiu češtiny, dále Verdiho Requiem, Beethovenův Krista na hoře Olivetské,
Missa Solemnis aj. Účinkoval ve světové premiéře Fallen Idols (Simon Milton) - triptychu napsaném speciálně pro něj a Midsummer Opera Symphony Orchestra.
V souvislosti s recitály se specializuje na cykly dramatických skladeb, např. Lisztovy Tre sonetti di Petrarca, Dvořákovy skladby, nebo na standardní repertoár písní a melodií se zvláštním zaměřením na skladby od Strausse.
V Holandsku zpívá s Arcato Lingua. John často účinkuje v operách ve Velké Británii a jinde v Evropě.
Je hlavním tenorem v Midsummer Opera a úzce spolupracuje s dirigentem Davidem Roblou. Zpíval hlavní role mimo jiné v Royal Opera House, English National Opera, Birmingham Opera a rovněž na mnoha koncertních turné. V Evropě vystupoval např. v Itálii a v Provence. K jeho operním rolím patří mezi jinými Rodrigo v Rossiniho La Donna del Lago, Don Carlo, Macduff, Werther, Tristan, Lohengrin, Siegmund, Tannhäuser, Gregor (Věc Makropulos). 
 
-
 
-
Joan Taylor získala cenu hudební školy v Birminghamu ve věku patnácti let a během působení na St. Hilda´s College Oxford byla členkou souboru Schola Cantorum. Po studiu klavíru v Londýně byla pozvána na mistrovké kurzy s Geraldem Moorem. Joan zahájila kariéru jako klavírní doprovod v různých koncertních sálech a v rozhlasových vysíláních Radio 3. Učila na Morley College, kde rovněž působila jako klavírní doprovod i vystupovala individuálně. Své moderní metody výuky představila v dokumentárních pořadech na BBC1, CNN a v kanadské televizi, publikovala články v Británii a v Německu. Jako poradce se podílela na pořadu BBC1 „The Can´t Sing Singers" a získala cenu za charitativní práci. Joan vystupuje jako sólistka i členka souboru v Anglii i v Evropě. Spolupracuje s Johnem Uppertonem - např. při premiéře cyklu písní Karla Janovického (A Bed of Roses), v představení Janáčkovy skladby Zápisky zmizelého na českém velvyslanectví aj. Vystupovala s Midsummer Orchestra, pracuje jako repetitor pro různé soubory. Její vystoupení zahrnují rovněž jazzovou a populární hudbu. 
 
-

V. abonentní koncert

září 2013

PLZEŇSKÁ FILHARMONIE

Plzeňská filharmonie byla založena v roce 1946 pod názvem Plzeňský rozhlasový orchestr. Za dobu své šestašedesátileté existence si vytvořila pevnou tradici a renomé nejen mezi uznávanými českými orchestry, ale je žádaným a vyhledávaným tělesem i v zahraničí.

-

Profesionální tvář orchestru modelovala v průběhu let řada našich i zahraničních uměleckých osobností. Plzeňská filharmonie podnikla množství koncertních turné po státech Evropy i Severní Ameriky a vystoupila na prestižních koncertních pódiích, jako je mnichovský Herkulessaal, velký sál Berlínské filharmonie či Dvořákova síň Rudolfina. Orchestr spolupracoval s hvězdami operního nebe, s Jonasem Kaufmannem, Ramonem Vargasem nebo Montserrat Caballé.

-
Vedle své hudební činnosti v Plzni a regionu se orchestr často věnuje nahrávání pro Český rozhlas i zahraniční partnery. Má za sebou stovky nahrávek od baroka po současnost. Mezi poslední CD patří světová premiéra opery Bohuslava Martinů Den dobročinnosti (CD získalo řadu ocenění), oratorium Jaroslava Krčka Ten, který jest nebo 5. symfonie Daniela Asii, která byla vydána u Summit Records v USA. Plzeňskou filharmonii v současné době vede japonský šéfdirigent Koji Kawamoto, laureát Mezinárodní soutěže Pražské jaro 2007.

Hlavním hostujícím dirigentem je od roku 2010 Tomáš Brauner, laureát Mezinárodní dirigentské soutěže Dimitrise Mitropoulose 2010 v Athénách.

VI. abonentní koncert

říjen 2013

SEDLÁČKOVO KVARTETO

Michal Sedláček - 1. housle
Kristýna Kočová - 2. housle
Jakub Fišer - viola
Karel Chudý - violoncello

a LUKÁŠ PAVLÍČEK - hoboj 

 
 
-
 Mladé, ambiciózní kvarteto vzniklo v roce 2006 na Akademii múzických umění v Praze a navazuje na tradici Sedláčkova kvarteta působícího v Plzni v letech 1974-1994. Tradice je spojena rodinnou vazbou obou primáriů-Michal Sedláček je vnukem Jana Sedláčka. První důležité poznatky v oblasti komorní hry získal soubor u Jiřího Panochy-primária Panochova kvarteta, se kterým měli možnost již během studií intenzivně pracovat. Všichni členové mají vynikající zkušenosti jak se sólovou, tak komorní hrou a spolupracují s předními českými i zahraničními pedagogy, kteří působí v ansámblech, jako je např. Stamicovo kvarteto, Kocianovo kvarteto, Wihanovo kvarteto či ARIA Quartett.  
-

-
V létě 2009 a 2011 se soubor účastnil mistrovských kurzů „Internationale Sommer Akademie Praha-Wien-Budapest" v rakouském Reichenau, které vedli členové renomovaných kvartet. Soubor vystupuje na mnoha významných akcích v České republice, Belgii a Rakousku, mimo jiné na festivalu v rámci ISA, na festivalu Mladá Praha, na Sukových Křečovicích v rámci Pražského jara, na Nekonvenčním žižkovském podzimu, na koncertech v Salzburgu či na koncertě ve spolupráci s Českou ambasádou v Bruselu. Sedláčkovo kvarteto bylo vybráno pro nahrávání přímého přenosu pro Speciální den Euroradia. Soubor též natočil Smyčcový kvartet d moll, op. 34 Antonína Dvořáka, za jehož interpretaci obdržel Zvláštní cenu ISA 11. Kvarteto se zúčastnilo evropské soutěže komorní hudby - „Max Reger Kammermusikwettbewerb" v německém Karlsruhe, kde postoupilo do nejužšího výběru soutěžících. V současné době připravuje Sedláčkovo kvarteto ve spolupráci s Nadací Bohuslava Martinů CD s kvartety českých autorů (K. Slavický, S. Hořínka, B. Martinů, J. Teml).

Lukáš Pavlíček je velmi výraznou osobností nastupující generace českých hobojistů. Narodil se v roce 1986 v Rakovníku, kde také započal hudební vzdělávání v místní základní umělecké škole. V roce 2001 byl přijat na pražskou konzervatoř do třídy prof. Bedřicha Vobořila a prof. Vladislava Borovky. V roce 2007 konzervatoř ukončil absolventským koncertem s orchestrem a poté pokračoval ve studiu na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze. Od roku 2006 je členem Symfonického orchestru Českého rozhlasu, hostuje také v Pražském komorním orchestru, Jihočeské komorní filharmonii, Pražské komorní filharmonii, hrál mimo jiné ve Španělsku, Řecku, Japonsku a Koreji. V Ostravě roku 2007 získal absolutní vítězství a titul laureáta dechové soutěže. V roce 2010 natočil svoji debutovou sólovou nahrávku pro Český rozhlas, Koncert pro hoboj a orchestr Jana Nováka s Plzeňskou filharmonií pod vedením dirigenta Tomáše Braunera. 
 
-

VII. abonentní koncert

listopad 2013

BELFIATO QUINTET

Otto Reiprich - flétna

Jan Souček - hoboj

Jiří Javůrek - klarinet

Ondřej Šindelář - fagot

Kateřina Javůrková - lesní roh
 
-
Komorní soubor Belfiato Quintet tvoří studenti hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze. Od roku 2007 do roku 2009 vedl kvinteto pedagog pražské konzervatoře Ondřej Roskovec, sólofagotista České filharmonie a člen souboru Afflatus Quintet.
Nyní hráči spolupracují například se Štěpánem Koutníkem, profesorem komorní hudby na hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze, a Gottfriedem Pokornym, který vyučuje komorní hru na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni.
Soubor vystupuje v Čechách i v zahraničí, v loňském roce se představil v koncertní sezoně České filharmonie, Českého spolku pro komorní hudbu, také v komorním cyklu Symfonického orchestru hl.m. Prahy FOK a rovněž spolupracoval s Pražskou komorní filharmonií.
Realizoval některé aktivity s Českou televizí i s Českým rozhlasem, společně vystoupil s Aflattus Quintet nebo se světoznámou mezzosopranistkou Dagmar Peckovou. 
 
-

 

VIII. abonentní koncert

prosinec 2013

GENTLEMEN SINGERS

Vokální soubor GENTLEMEN SINGERS se sídlem v Hradci Králové byl založen v roce 2003 a během své krátké historie se zařadil k nejvýznamnějším českým hudebním uskupením známým a žádaným u nás i v zahraničí. V současné době soubor vystupuje ve složení: Jakub Kubín (kontratenor), Martin Ptáček (tenor), Lukáš Merkl (tenor), Radek Mach (tenor), Aleš Malý (baryton), Martin Struna (baryton), Richard Uhlíř (bas) a Václav Kovář (bas).

Repertoár souboru zahrnuje období od gregoriánského chorálu, až po úpravy moderních populárních melodií, přičemž nejvýznamnější část tvoří vokální tvorba 19. a 20. století, lidové písně z Čech, Moravy, Slovenska a současné skladby, často zkomponované nebo upravené přímo pro Gentlemen Singers skladateli, s nimiž soubor úzce spolupracuje (např. Jan Vičar, Jaroslav Krček, Jan Jirásek, Stephen Hatfield či Mark van Platen).

Gentlemen Singers pravidelně hostují na významných festivalech po celé Evropě a natáčí hudební pořady pro rozhlas i televizi. Od svého vzniku v roce 2003 absolvovali více než 300 koncertů ve 14 zemích světa (např. Německo, Francie, Španělsko, Nizozemí, Estonsko, Rusko, Tunisko či USA). Kromě koncertní činnosti pořádají Gentlemen Singers ve spolupráci s Filharmonií Hradec Králové pravidelný abonentní cyklus Komorní večery s Gentlemen Singers, ve kterém se již představily takové soubory jako Ensemble Amarcord (Německo), Banchieri Singers (Maďarsko) či Close Harmony Friends (Slovensko).

Mezi poslední úspěchy Gentlemen Singers patří 2. místo z prestižního soutěžního festivalu Tolosa Choral Contest (2008). Velmi kladně byly ohodnoceny také tři nahrávky souboru s názvy CANTO ERGO SUM (Zpívám, tedy jsem), Gentlemen Singers LIVE a IN EUROPAM NATUS EST (V Evropě narozen jest). Odborná hudební kritika označila Gentlemen Singers za "vokální naději a živou vodu pro českou sborovou scénu".

 
-
 
-
 
-
 
Těšíme se na Vaši návštěvu v našem kulturním zařízení