MENU

Kalendář

<< listopad 2022 >>
PO ÚT ST ČT SO NE
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Předprodej vstupenek

Městské informační centrum Domažlice nabízí také prodej vstupenek přes portály Plzeňská vstupenka a Ticketstream.

Novinky e-mailem

Máte-li zájem o zasílání bulletinu, vyplňte Vaši e-mailovou adresu a v dalším kroku si nastavte o co máte zájem. Později se můžete kdykoliv odhlásit.

*E-mail:

Odkazy

Město Domažlice [»]
Chodské slavnosti [»]
Pohled na Domažlice
Pohled z Čerchova [»]
Svazek obcí Domažlicko [»]
Turisturaj - Plzeňský kraj [»]
Bayerischer Wald ganz oben [»]
Centrum Bavaria - Bohemia

Český systém kvality služeb [»]


» Kultura » Divadlo » Divadelní sezona 2014 » Program sezona 2014

Program sezona 2014

LEDEN 28. 1.

Divadlo v Dlouhé

Jess Borgeson, Adam Long, Daniel Singer

SOUBORNÉ DÍLO WILLIAMA SHAKESPEARA VE 120 MINUTÁCH

Překlad: Jiří Josek

Režie: Jan Borna a kolektiv

Hrají: Miroslav Táborský, Jan Vondráček, Martin Matejka

Život a dílo Williama Shakespeara se od jeho smrti v roce 1616 staly cílem mnoha kritických debat a neshod. Dotazy začínají prvotní otázkou, zda Shakespeare opravdu existoval, a vrcholí tím, jak starý byl vlastně Hamlet. Protože dnes lidé nemají čas se těmito otázkami zabývat, tři herci sehrají všech 37 her a 154 sonetů velkého dramatika pouze ve 120 minutách, a jestli vám to připadá nemožné, přijďte se podívat.

Hra Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách vznikla na základě improvizace trojice mladých amerických herců Jesse Borgesona, Adama Longa a Daniela Singera (premiéra byla v roce 1987 v Kalifornii, evropská premiéra v roce 1992 v Londýně). V Divadle v Dlouhé se textu dostalo úpravy na základě autorské tvorby herců již ne zcela mladých - Jana Vondráčka, Miroslava Táborského a Martina Matejky. Změny se týkají nejen reálií, které aktualizoval už překladatel Jiří Josek, ale zejména toho, že pro naše diváky - na rozdíl od diváků v anglicky mluvících zemích - přece jen nejsou Shakespearovy hry nebo alespoň jejich zápletky důvěrně známé. Stejně jako autoři původního scénáře i herci v Dlouhé během dvouhodinového představení seznámí diváky s celým dílem nejvýznamnějšího dramatika v dějinách, a to včetně jeho sonetů.

Jestli divák nabude dojmu, že to myslíme vážně, tak nás bude považovat za úplné pitomce,“ podotýká režisér inscenace Jan Borna. „Nejde nám o parodii ani parafrázi Shakespeara, ale spíše o postoj k současnému vnímání kultury, kdy všechno včetně Bible najdete ve formě stručného digestu, komiksu, klipu... Tak my nabízíme takový divadelní fastfood.“

ÚNOR

Divadlo MALÉhRY Brno

po úspěšné hře NEBE? uvádí další autorské představení

BIOSTORY

Hrají: Daniela Zbytovská, Barbora Seidlová, Nikola Zbytovská

Scénář: Daniela Zbytovská

Režie: MALÉhRY

Co je to BIO?

Být In Okamžitě nebo Bohužel I Okraden?

A jak to vidíte vy?

Komedie o tom, jak se na jedné straně viditelně prospěšná idea může v rukou "nepravých" stát pastí pro ty slabší, hledající. Reflexe dnešní společnosti, našich představ a snů... Děj je zasazen do prostředí fiktivního Bio-kurzu, kde se setkávají tři ženy. Výživová poradkyně na mateřské dovolené, zubní hygienistka a psychiatrička. Pomocí praktik duchovního mistra Dušana Hunky se snaží nalézt samy sebe a být BIO. BIO totiž nemusí označovat jen produkty ekologického zemědělství, může znamenat i něco jiného. Dříve člověk hledal uznání ve vnějším světě, dnes chce "poznat sám sebe". Obojí může být dobrý  byznys!

BŘEZEN

Divadlo KALICH

Paul Pörtner SPLAŠENÉ NŮŽKY

Detektivní komedie, ve které o tom, kdo je vrah, rozhodujete Vy!

Překlad a režie: Petr Novotný

Hrají: Dalibor Gondík, Ladislav Potměšil/Otakar Brousek ml., Ivana Jirešová, Valérie Zawadská/Jaroslava Brousková, Ladislav Županič, Zbyněk Fric

Interaktivní detektivní komedie, jejíž průběh do značné míry ovlivní diváci. Do kadeřnického salónu s dosti svérázným personálem přichází několik náhodných i stálých hostů a do toho v prvním patře někdo stále hraje na piano. Ale najednou piano ztichne...

DUBEN

DIVADLO V RYTÍŘSKÉ

 

Terrence McNally FRANKIE & JOHNNY

 

režie: Petr Kracik

hrají: Tereza Kostková a Aleš Háma

Krásný a uvěřitelný příběh o začátku jedné lásky...

I když už máte za sebou kousek života a několik zklamání, pořád je naděje!

Johnny se právě vrátil z vězení a našel si práci v malé newyorské restauraci, kde pracuje i Frankie. A právě otevřeně prostořeká číšnice ho okouzlí. Jednou večer spolu náhodou skončí v posteli. A je tady obyčejně neobyčejné ráno. Zatímco Frankie vše považuje za drobnou aférku, protože zklamání z mužů zažila už dost, Johnny se zamiloval. V první chvíli se zdá, že jejich vztah nemůže fungovat. Ani jeden z nich už není nijak mladý, ona má za sebou několik nepovedených lásek, on rozpadlé manželství. Po sérii vtipných slovních přestřelek a klasických nedorozumění svitne jakási naděje. Že by ti dva měli ještě šanci...?

KVĚTEN

Miloslava Rusová

agentura MR

Pavel Filippovič Nilin POPRVÉ VDANÁ

režie: Jaromír Pleskot

hraje: Taťjana Medvecká

Prodrat se životem sama, nebo to vyřešit jinak? To je zásadní otázka poetické komedie, která s vtipem a nadhledem vypráví o láskách a neláskách jedné betonářky a dnes uklízečky s něžným jménem Tonička. Její životní osudy mnohdy rozhodně k smíchu nejsou, ale Tonička je řeší s neuvěřitelným nadhledem, neutuchajícím optimismem, a hlavně s velkým smyslem pro humor. Poprvé vdaná je jeden obyčejný příběh, který dobře skončí.

Do hlavní role ve one woman show obsadil legendární režisér Jaromír Pleskot členku činohry Národního divadla Taťjanu Medveckou.

"Herečka využívá všech možností, které jí více než dvouhodinový sólový výstup poskytuje, aniž by exhibovala gejzíry sebevzhlíživé herecké virtuozity. Hraje s něhou, jen nepatrně prodchnutou závanem nostalgie. Jednoduše řečeno, využitá herecká příležitost, za kterou obdržela herečka v roce 2002 prestižní divadelní cenu Thálie."

ZÁŘÍ

Divadlo UNGELT

Susan Bigelow a Janice Goldberg RŮŽOVÉ BRÝLE

Režie: Lucie Bělohradská

Hrají: Zuzana Bydžovská, Hana Maciuchová a Sabina Rojková

Dramatický příběh z Chicaga roku 1938, provázený tragickými událostmi odehrávajícími se za oceánem, ale zároveň nepostrádající irský i židovský humor. Irskou hospodu a židovské lahůdkářství dělí jen úzká ulička, jejich majitelky, postarší vdovy, však rozděluje nejen náboženství, ale i dávný spor jejich zesnulých manželů...

ŘÍJEN

Divadlo A. Dvořáka Příbram

Zděněk Jirotka SATURNIN

Režie: Milan Schejbal

Hudba: Ondřej Brousek

Hrají: Martin Písařík, Anna Fixová, Vladimír Senič, Jaroslav Someš, Pavel Nový, Kateřina Fixová, Vojtěch Záveský, v mnoha ostatních rolích: Vladimír Mrva, Petr Florián, Jiří Vojta, Helena Lapčíková

Divadelní adaptace příběhů sluhy Saturnina, jeho pána Jiřího, dědečka, doktora Vlacha, slečny Barbory, tety Kateřiny a Milouše vrací diváky do dob plných nostalgie a úsměvného nadhledu, kdy gentlemani oblečení do tenisových obleků řešili své problémy ve sněhobílých rukavicích...

LISTOPAD

Divadelní společnost Háta Olgy Želenské

Ray Cooney, John Chapman

DO LOŽNICE VSTUPUJTE JEDNOTLIVĚ!

Režie: Antonín Procházka

Hrají: Lukáš Vaculík, Martin Zounar, Filip Tomsa, Adéla Gondíková, Kateřina Hrachovcová, Olga Želenská a další ...

I prostorná exkluzivní ložnice s velikou kruhovou postelí může být někdy náhle těsná... Přesně takové "převýšení poptávky nad kapacitou" nastane v bláznivé komedii známých anglických dramatiků Raye Cooneyho a Johna Chapmana.

Prozrazovat víc by se nehodilo, protože o nejrůznější překvapení a zvraty ve vývoji děje nebude nouze. Jiskřivě humorné slovní (a bezmála i fyzické) šarvátky dál a dál nabírají na intenzitě. Dokonce i v momentu, kdy to vyhlíží, že veškeré zádrhele a konflikty dospěly k urovnání a zklidnění, zaskočí diváky ještě náhlá brilantní pointa.

Hra, která náleží k vrcholům společné tvorby obou autorů, se už dočkala mnoha nastudování na anglických scénách, stejně jako v divadlech newyorské Broadwaye. Teď ji poprvé může zhlédnout v českém překladu také naše publikum.

-

-